Kaštanovník setý alias Castanea sativa řadíme mezi tzv. skořápkové plody. Bude ochotně růst bez potíží i v menších zahradách, každý rok vás potěší bohatou úrodou a to i přesto, že to do své původní domoviny ve středomoří mají poměrně daleko.
Nejčastěji najdeme stromy s jedlými kaštany v Turecku, Portugalsku, Řecku, Španělsku nebo Itálii. Mohou se pochlubit širokou škálou odrůd, z nichž mnohé jsou vhodné i k pěstování u nás. Málokdo ví, že ve středověku u nás dokonce vzniklo několik kaštanových alejí!
Strom, který vydrží desetiletí
Kaštanovník jedlý se vyznačuje štíhlým kmenem a širokou korunou. Je na to třeba pamatovat i při výsadbě. Každý strom okolo sebe potřebuje sponu 10-12 metrů, na běžnou zahradu se tedy vejde obvykle pouze jeden. Díky tvaru koruny vám však poslouží jako přívětivý stín pro letní posezení nebo jako zázemí k pěstování stínomilných rostlin.
Na půdy kaštanovníky náročné nejsou, vadí jim pouze přemokřené lokality a místa s vysokou spodní vodou.
Kaštanovníky se s aktivitou zpožďují lépe tak odolávají mrazům
Nezkušené pěstitele může první jaro jejich nového stromku pořádně vyděsit. Zatímco všechny stromy v okolí už začínají obrážet listy a dokonce i květy, kaštanovníky ještě spí. Pozdní mrazíky jim tedy neublíží, na druhou stranu nás nesmí překvapit, pokud se první květy objeví až v polovině června. Díky tomuto faktu je pěstování jedlých kaštanů limitováno maximálně středními polohami, pod horami a výš vám bohužel plodit nebudou.
Bojar
Klasická samosprašná odrůda. Plody mají tmavohnědou barvu, jsou velké a lesklé. Netrpí chorobami a na úrodu se můžete těšit koncem října. Z plně vzrostlého stromy získáte 60-80 kg plodů.
Volou
Tato odrůda roste spíše pomalu. Patří mezi samosprašné kaštanovníky se sladkými plody. Odolává i méně příznivým podmínkám a na její plody se můžeme těšit někdy v polovině podzimu.
Hrozba jménem rakovina kaštanů
Bohužel v posledních letech je dlouhověkost těchto stromů značně narušena. Může za to houbové onemocnění lidově známé jako rakovina kaštanů. Strom začne postupně odumírat, jeho kůra praská. Jde o proces až bolestivě pomalý, kdy se strom ještě mnoho let brání stále novými a novými výhony, ale nakonec vždy podlehne.
Účinná ochrana zatím neexistuje. Pokud se ve vašem okolí toto onemocnění již vyskytlo, nejspíše pro vás české odrůdy kaštanovníků vhodné nebudou. Málokdo ovšem ví, že jedlé kaštany z Ameriky nebo Asie jsou proti této chorobě odolné. Přenášejí ji, ale nepodlehnou. V posledních letech probíhají pokusy o cílené selektování odolných linií evropských kaštanovníků, prozatím však v této oblasti nebyl učiněn téměř žádný pokrok, takže chcete-li skutečně získat strom, který vám bude dělat společnost dlouhá desetiletí, doporučujeme si připlatit za mimoevropskou produkci.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Hezkou středu.
Jezdil jsem s rodiči v dětství po ČSSR. V Žilině jsme si kupovali jedlé kaštany do nádivek. Mne napadlo pár jich vzít a zasadit asi v letech 1965 – 1967. Nepamatuji kde. Cesta mne zavedla kolem jedné školy. Zde jsem objevil dva kaštanovníky, cca 370 m. n. m. Matně si vzpomínám, že jsem je při cestě zasadil. Žel, na 100 % si nejsem jistý, že zrovna to jsou ony. Pravděpodobně budou, protože nikde jsem je u nás ještě neviděl.
Příjemné dny všem.
E.
Ahoj,
rostou nám 2 stromy cca 17 let na chalupě. Je to ve výšce cca 580m.n.m v Jeseníkách. byly vypěstovány z plodů. Větší úrody a plnosti plodů dochází teprve poslední 2 – 3 roky.
S pozdravem
Jirka