Jehlice trnitá je polokeř 30–80 cm vysoký, který dostal své jméno podle dlouhých ostnů na větvích. Kořen jehlice je dlouhý také cca 30 cm a ten má z léčebného hlediska největší význam.
Kde roste
Jehlice trnitá roste po celé Evropě a západní Asii. Má ráda slunné stanoviště a vyžaduje hlinitopísčitou půdu.
Co se sbírá
Z jehlice se sbírá kořen, který je nejlépe vyrývat v říjnu a listopadu, tedy po odkvětu rostliny. Suší se v dobře větrané místnosti v bedýnkách ve slabé vrstvě, poměr sesychání je 3 : 1.
Co jehlice obsahuje
Jehlice trnitá obsahuje zejména glykosidy, silice, hořčiny, saponiny a třísloviny. Má močopudný účinek, používá se při zánětech močového měchýře, nemocech ledvin, ledvinových kamenech, močových kamenech, dále při žlučníkových potížích a revmatismu. Zevně se používá ke koupelím při kožních vyrážkách.
Čaj při urologických potížích
Polévkovou lžíci nadrceného sušeného kořene zalijeme 250 ml vody a přivedeme k varu. Odstavíme a necháme asi 15 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2–3x denně, ovšem ne dlouhodobě. Ideální je týdenní kúra a pak týdenní přestávka. Čaj rovněž není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy.
Tinktura z jehlice
Z kořene jehlice můžeme připravit i tinkturu. Postupujeme následovně: Sušený kořen v množství asi 150–200 g nadrtíme a zalijeme litrem 80%ního alkoholu. Necháme 3 týdny macerovat a poté přefiltrujeme přes filtrační papír. Uchováváme v tmavých lahvičkách na temném místě. Užíváme 3x denně 30 kapek na kostku cukru nebo do vody při všech výše uvedených obtížích. Rovněž tinktura není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz