muškát

Léčivé účinky muškátového oříšku

Muškátový oříšek zřejmě znáte z kuchyně jako koření. Věděli jste ale, že je to i lék a zároveň ve velkých dávkách působí jako silné narkotikum?

Odkud pochází a co to vlastně je

Muškátovník pochází z Indonésie a dá se pěstovat v zemích tropického pásu. Jedná se o strom, který může dorůstat výšky až 15 metrů. Muškátový oříšek však není v pravém smyslu oříšek, je to jádro pecky muškátového plodu (ten vypadá jako broskev či meruňka).

Jak muškátový oříšek působí

Muškátový oříšek, který seženete buď celý, nebo strouhaný, působí proti nadýmání a usnadňuje trávení. Rovněž podporuje chuť k jídlu. Používá se do pokrmů sladkých (perníky, vánoční cukroví, svařák) i slaných (paštiky, omáčky), tradičně do pokrmů asijských, avšak pamatujte, že méně je v tomto případě více: stačí přidat do pokrmu tolik muškátového oříšku, kolik by se vešlo na špičku nože.

Předávkování

Jak se projeví předávkování? Nejprve malátností, ospalostí, halucinacemi, při opravdu těžkém předávkování může dojít k dlouhodobému uspání (narkóze), a dokonce i ke smrti.

Kdo by neměl muškátový oříšek používat vůbec

Muškátový oříšek nedáváme do stravy malým dětem, těhotným a kojícím ženám (u těhotných by mohl vyvolat potrat či předčasný porod) a lidem, kteří mají problémy se srdcem.

Jiné využití než v kuchyni

A kromě jídla se s muškátovým oříškem můžete setkat v kosmetickém průmyslu, pro své aroma se přidává do vůní, parfémů a vonných olejíčků.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

three × four =