jmelí

Jmelí- víte, jakou má historii a tradice?

Čas od času se vyskytne i na našich zahradách, častěji o něm však slýcháme v souvislosti se zamořením parků a lesů, odkud ho musí města nebo lesní správy nákladně odstraňovat. Jmelí máme spojené se štěstím, ale málokdo ví, odkud se tato tradice vlastně vzala. A co všechno o jmelí ještě nevíte?

Už ve Starém Řecku…

Začneme v dobách daleko před naším letopočtem. I když máme jmelí spojeno především se střední Evropou, ve skutečnosti se vyskytuje na celém jejím území, vyjma skandinávských oblastí. A najdeme ho i v malé a jihovýchodní Asii. Za všechno mohou ptáci, kteří jmelí nejenom nadšeně konzumují, ale také svým trusem i rozšiřují. Není tedy divu, že ho znali i ve starém Řecku.

Sloužilo jim jako prostředek proti zlým duchům, zavěšovaný nad vstupní dveře do domu, a nesměly chybět ani drobné amulety nebo dokonce náramky vyřezané ze zdřevnatělých částí rostliny.

A jak to bylo s druidy?

O tom, nakolik se Keltové inspirovali při uctívání jmelí Řeky (nebo naopak), se už léta vedou spory. Faktem však zůstává, že druidové se každý šestý den v měsíci šplhali do korun stromů, odkud zlatým srpem sráželi dolů větvičky jmelí a zachytávali je do bílého pláště. Takto sesbírané jmelí prý pomáhalo léčit neplodnost a mnohé další neduhy.

Když se země otevírá

A co tradice jmelí v českých zemích? Možná to nevíte, ale říká se mu také „zlatá větévka.“ To proto, že několik měsíců po utržení celá rostlina zežloutne. A takto „upravená“ větvička má prý moc odemykat zem a vydávat její poklady. Díky tomu se jmelí stalo symbolem i pro bohatství, hojnost, zdraví a plodnost. Trhalo se tradičně na svatého Jana nebo o vánočních svátcích – tedy při letním a zimním slunovratu.

Vánoční jmelí je u nás novinkou

Vnímáme ho jako tradiční symbol Vánoc, ovšem kdybyste navštívili naši republiku před půl stoletím, nebylo by něm nikde ani vidu ani slechu. Tuto tradici jsme převzali z Anglie – právě místní kmeny věřily, že jmelí padá na stromy z nebe, a proto ho uctívali. Tradici přinášení štěstí do domu zase můžeme vysledovat už od zmíněných Řeků.

Oproti tomu tradice procházení pod jmelím a líbání je zvyk pravděpodobně německý, i když nejbližší kořeny lze vysledovat až v Norsku, kde bylo jmelí prostředkem usmíření mezi severským bohy, pokud se skutečně zle pohádali.

A mimochodem věděli jste, že jmelí bylo půdně stromem? Tedy alespoň podle křesťanské tradice. Z jeho kmene byl však vyroben kříž Ježíše Krista, proto na sebe ze studu vzalo současnou podobu. Ovšem pomineme-li folklór, nemůže jmelí upřít skutečně dekorativní funkci, která zkrátka k Vánocům neodmyslitelně patří.  Aby dlouho drželo, nezapomeňte ho koupit až těsně před Vánoci a okamžitě zavěsit vzhůru nohama třeba na lustr. Váza s vodou ani rosení mu nesvědčí – velmi rychle opadává.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

three × two =