levandule

Vyrobte si s námi levandulový sirup. Pomáhá při bolestech hlavy a také zkvalitňuje spánek

Máte ještě na zahradě nějakou levanduli? Anebo nevíte, co s tou nasušenou? Zkuste výborný a chutný levandulový sirup.

Co budete na výrobu sirupu potřebovat

Na cca 1,5 litru sirupu budete potřebovat:

– 1 litr vody,

– 1 kg cukru (krupice nebo krystal),

– 1 hrst levandulové natě s květy,

– 1 citron nebo sáček kyseliny citronové.

Jak při výrobě postupovat

Ostříhanou levanduli opláchneme vodou a nastříháme na malé kousky. Vložíme do hrnce, přidáme na kolečka nakrájený omytý citrón (nejlépe samozřejmě chemicky neošetřený) a zalijeme vroucí vodou. Přiklopené necháme stát do druhého dne. Druhý den přecedíme přes sítko nebo jemné plátýnko, přidáme cukr a za stálého míchání zahříváme, až se cukr rozpustí. Potom máme dvě možnosti: buď nenecháme přejít varem a sirup budeme skladovat v lahvičkách v lednici, přičemž si zachová více léčivých látek bylinky; nebo necháme přejít varem maximálně 5 minut a naplníme do lahviček, které po zavíčkování otočíme dnem vzhůru – takto nám vydrží i bez lednice.

Jak levandulový sirup používat

Levandulový sirup ředíme vodou v poměru cca 1:10 a pijeme studený. Můžeme jej použít jako osvěžení, při bolestech hlavy, před usnutím pro kvalitnější spánek nebo při mírné podzimní depresi. (Pokud však máte silnější potíže a bylinky nezabírají, vždy vyhledejte pomoc odborného lékaře.) Množství vypitého nápoje není nijak omezeno.

Vyzkoušíte letos bojovat s podzimními depresemi jinak?

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít