Nemáte na zahradě tolik květů, kolik by se vám právě líbilo? Pak využijte skutečně každý centimetr, vyberte ty nejodolnější druhy a posázejte s nimi zahradní chodníčky. Je to opravdu jednoduché.
Všeobecně platí, že čím vzdálenější a méně používaný chodníček zvolíte, tím větší a bohatší květy si po jeho obvodu, ale klidně i mezi jednotlivými kameny či většími dlaždicemi, můžete dovolit. A květiny v chodníku mají i další výhodu. Jednou provždy vás zbaví boje s úporným plevel, který si na tato místa často brousí zuby. Ony vyplní každou štěrbinu na zpevněné ploše, a navíc jí dodají eleganci
Přísné tvary chodníku? Na to zapomeňte
Klasickou zahradnickou úpravou je vysázení květin podél chodníků a chodníků, ovšem ty stále budou mít své přísné geometrické vzezření. Někdy to může být ku prospěchu, jindy naopak ke škodě celkové nálady a harmonie zahrady.
Zvažte proto, zda neposkytnout květinám místa trochu víc. Ve štěrbinách mohou růst třeba nízké hvozdíky nebo netřesky či další odolné skalničky. Že je to málo? Pak se nebojte čas od času vyjmout jednu dlaždici a vytvořit místo ní mini záhon právě pro odolné druhy květin. Tento postup se hodí jen pro méně využívané chodníčky, ale lze tak zakončit i ty frekventované. Není nic krásnějšího, než když se zahradní chodníček jednoduše ztratí v trávě.
Už na konci sezóny tak přijdete „docela zadarmo“ k zajímavé koláži kamenů a rostlin, kterou od vás rychle okopírují všichni sousedé a známí. Ovšem budete to vy, kdo bude razit trendy. Tedy alespoň ty přírodní.
Výsadba nebo výsev? Zvažte možnosti
Zajímá vás, jak by takový chodníček zarostlý květinami vypadal, ale nechcete se prozatím pouštět do větších úprav? Zkuste to pro začátek s letničkami. Třeba hledíky nebo afrikány vystupující mezi jednotlivými kameny vypadají perfektně. Ovšem pokud se vám nebudou líbit, jednoduše je ještě kvetoucí vytrháte a smíříte se s tím, že kvetoucí chodník zkrátka není nic pro vás.
Vysít letničky lze samozřejmě i podél chodníku, kde se už mohou křížit s klasickou výsadbou. Zvolíte-li plazivé květiny, docílíte díky efektu rozrůstajících se plazivých stonků snadno efektu „zarostlého chodníku.“ I když ve skutečnosti jsou všechny hlavní kořeny květin umístěny pěkně vedle. Případným intenzivním ošlapem při mimořádných příležitostech tak poškodíte jen okrajové části rostlin a nikoli jejich hlavní, což by i pro jinak velmi odolné skalkové rostliny mohla být katastrofa.
Jaké druhy květin vybrat pro osázení chodníčků?
Skalkové a odolné – to jsou dvě asi nejdůležitější podmínky. Trvalky jsou ideální, nebudete se muset každý rok starat o jejich výsadbu a chodníček tak velmi brzy nabude skutečně přírodního vzezření. A jaké jsou osvědčené tipy?
- Turan Karwinského (Erigeron karvinskianus) – odmění vás množstvím drobných květů připomínajících kopretiny. V našich podmínkách obvykle nepřezimuje, dobře se však množí ze samovýsevu. Kvete od poloviny léta až do podzimních mrazíků.
- Šanta zahradní (Nepeta x faassenii)- v létě vykvétá levandulovou až modrou barvou, nevadí jí ani častý ošlap.
- Tařice skalní (Aurinia saxatilis) vykvétá už zjara. Nejlépe jí to sluší těsně vedle chodníku v nepravidelných trsech.
- Kostřava šedá (Festuca cinerea) – perfektní zástupce vzdušně vyhlížejících trav. Nádherně vynikne zejména vedle trvalek rostoucích v trsech, třeba kontryhelu nebo pokryvné mateřídoušce.
- Kontryhel měkký (Alchemilla mollis), i když jde spíše o trvalku vhodnou na záhony, líbit se jí bude i zde. Bohaté listy rozbijí přísné linie zahradního chodníčku.
- Hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides) – potěší květy po celé léto, nepřezimuje, ale množí se samovýsevem.
- Rozchodník bílý (Sedum album) -chceme-li sáhnout po netřescích, měl by být tenhle tou první volbou. Na vhodném stanovišti vytváří skutečně bohaté koberce, navíc v létě i krásně kvete.
- Kakost (Geranium cinereum) nejlépe v odrůdě ‚Ballerina´vynikající opravdu dlouhým letní kvetením.
- Mateřídouška (Thymus), prakticky nezáleží na odrůdě. Všechny pokvetou po celé léto drobnými fialovými kvítky, všechny odolají i těm nejtvrdší podmínkám, a navíc potěší své okolí příjemnou vůní.
- Sleziník červený (Asplenium trichomanes) – skvělý zástupce kapradin pro stinné chodníčky, kde se jiným trvalkám daří jen málo nebo vůbec ne. Navíc si poradí i s velmi kamenitým stanovištěm.
Smiřte se však s tím, že na problematickém stanovišti mezi kameny chodníčku nebudou žádné z těchto rostlin vypadat tak pěkně a bohatě, jako kdyby rostly volně na záhonu. Můžete jim samozřejmě pomoci závlahou a hnojením, ani tak však půvabu záhonových kultur obvykle nedosáhnete. U zahradních chodníčků to však vůbec nevadí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz