Ostálky jsou letničky, které známe téměř všichni, jen každého možná hned nenapadne název. Byly vyšlechtěny do tolika odrůd, že jejich květy hrají všemi barvami, chybí jim pouze modrá.
Ostálky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček. Pokud se z jejich květů chcete těšit co nejdříve, předpěstujte si je v předjaří v teple. Vysévat můžete ale i přímo na záhony, v období březen – květen. Předpěstované sazeničky vysaďte do země v květnu. Mohou dosáhnout výšky 15-100 cm, záleží na odrůdě a vhodných podmínkách. Hvězdicovité kvítky se skládají z velkého počtu protáhlých okvětních lístků, většinou mají průměr 5-12 cm. Plodem ostálky je nažka, která se objeví po odkvětu, čili v období srpen – říjen. Dříve byly ostálky využívány k barvení vlny a látek, což můžeme při rukodělné výrobě vidět ještě dnes. Barví se pouze čerstvými květy.
Ostálky mají na první pohled pěkné české pojmenování, ale pochází ze Střední Ameriky, většinou z Mexika. V Evropě se objevily na přelomu 18. a 19. století. Široká škála barev ostálek je využívána zahradníky k vytvoření barevně sladěných ploch.
Jak ostálky pěstovat
Rostliny milují slunce a humózní, středně těžkou, propustnou půdu. V březnu nebo dubnu vysejte semena na povrch substrátu, pokud si rostlinu nechcete předpěstovat, vysejte semena rovnou na záhon v období duben-květen. Předpěstované sazeničky sázejte do půdy až koncem května, jsou choulostivé na mráz. Pokud chcete květy ještě na podzim, vysejte semena ještě v červnu.
Výběr vhodného stanoviště je důležitý, tam, kde by se jim nedařilo, by rychle uhynuly. Potřebují také pravidelnou zálivku. Ostálky mohou být napadány houbovými chorobami, proto se doporučuje často rostliny okopávat a také přihnojovat.
Ukončení kvetení ostálek nastává s příchodem mrazíků, ale ve skleníku či fóliovníku kvetou déle.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz