Stříbrné barvy rostlin jsou svým vzhledem velmi dekorativní, obzvlášť pokud jimi doplníte například barevné druhy. Většina z nich nemá příliš výrazné květy, což dohání svým nevšedním zbarvením.
Pokud hledáte nevšední doplněk pro vaše záhony, skalky či suché zídky, vybrali jsme pro vás několik rostlin, které jsou zbarvené do stříbrné či šedé barvy. Vedle stříbrných tónů lépe vynikne barevná krása a květy ostatních rostlin.
Rostliny stříbrné či šedé barvy
Čistec vlnatý (Stachia byzantia) má stříbrně plstnaté lodyhy, jeho květy jsou drobné a růžovofialové barvy, podobají se hluchavce. Je ideální do skalek a suchých zídek, dobře se mu daří i ve štěrkových záhonech, kde dává vyniknout trvalkám či letničkách s barevnými květy. Potřebuje slunce a propustnou půdu, dobře odolává suchu a ostrému slunci, díky hustým chloupkům. Můžete vysadit semena či sazeničky a to v dubnu nebo květnu.
Starček přímořský (Senetio bicolor) má zajímavě rozštěpené listy, ve své domovině je pěstován jako trvalka, v našich podmínkách jako letnička. Dobře odolává suchu a větru. Je malého vzrůstu, používá se k lemování záhonů nebo jako kontrastní rostlina k pestře kvetoucím druhům. Půda mu vyhovuje propustná a písčitá. Starček se vysévá koncem března do pařeniště a v druhé půli května přesazujeme na záhon.
Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) vytváří polštáře stříbrných listů, hustě rostoucích. Roste rychle, využívá se pro pokryv suchých míst a zídek i mezi kameny, hodí se k pěstování v nádobách. Na jaře se na něm objevují drobné, bílé kvítky. Má rád suché stanoviště s plným sluncem. Dorůstá výšky 10-20 cm. Velmi dobře se rozrůstá, je výborná půdopokryvná rostlina.
Svatolina cypřiškovitá (Santolina chamaecyparissus) je hustě větvený keřík kompaktního tvaru. Je stálezelená a aromatická, je to trvalka na bázi dřevnatějícího polokeře. Je vysoká přibližně 40 cm a kvete od července do září. Má drobné, jemně tvarované, modro-stříbrné lístky. Využívá se jako obruba záhonů i chodníků, jako nízký živý plot, do skalky, bylinkových záhonů. Má ráda suché, chráněné stanoviště. Nedaří se jí ve stínu a přemokřené půdě. Je mrazuvzdorná, pro pěkný, kompaktní růst můžete na jaře provést hluboký řez.
Drátovec (Leucophyta brownii) je u nás pěstována jako balkonovka nebo letnička. Své jméno dostal po listech, které připomínají dráty. Může zdobit záhony, truhlíky, terasy, květináče, ale i suchá aranžmá. V pestrých rostlinných výsadbách působí opravdu dekorativně. Daří se jim na polostinném až slunném stanovišti, snese i úpal, zálivka vystačí občasná. Dorůstá do výšky 40-50 cm, kvete drobnými, žlutými květy. Lze ho přezimovat.
Plesnivka trojžilná (Anaphalis triplinervis) pochází z Himalájí, celá rostlina je stříbřitě chlupatá. V létě vykvétá velkým množstvím bílých květů, podobných slaměnkám. Vytváří trsy stříbřitých listů, které působí kontrastně vedle zelených rostlin. Pro svůj růst potřebuje propustnou, lehčí půdu na plném slunci, je mrazuvzdorná. Květy se dají sušit.
Pelyněk stříbrný (Artemisia stelleriana ´Boughton silver´) je nízká vytrvalá bylina, ozdobná především listem. Tvoří kompaktní trsy a dorůstá výšky přibližně 20 cm. Má členěné plstnaté listy, ve stříbrném odstínu. Kvete od července do srpna drobnými, žlutými kvítky. Využívá se do skalek, nádob nebo záhonů. Má rád suché a slunné stanoviště, půda mu vyhovuje propustná a hlinitopísčitá. Po odkvětu můžete provést sestřih, aby si udržel pěkný tvar. Rostlina je mrazuvzdorná.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz