Kdo chce mít jedinečnou výzdobu obývacího pokoje, určitě si čas od času natrhá nějaké ty letní květiny. Jak s nimi však pracovat, aby zůstaly krásné po mnoho dní a nejenom do následujícího rána?
První sázkou na jistotu je výběr odolných druhů. Měsíček, řebříček, mečík, dahlia, rudbekie a spol. Vydrží ve váze opravdu dlouho. A to i bez sypané výživy nebo příliš častého vyměňování vody.
Jak na správný řez květin do vázy
Musíte si však pamatovat několik pravidel. Tak pro začátek řežeme květiny vždy nožem nebo zahradnickými nůžkami, běžně určenými na prořezávání. Pokud použijeme obyčejné nůžky nebo květinu dokonce utrhneme, pak stonek spíše rozdrtíme, což vede k jeho rychlé zkáze.
Před vložením květin do vody je dobré seříznout jejich stonky šikmo. Tím zvýšíte plochu pro absorpci vody. Čím větší je úhel řezu, tím efektivněji bude květina čerpat vodu. To je důležité především pro ty, které mají silné, tuhé stonky – např. růže. Mimochodem u těchto krasavic nikdy neodstraňujte trny. Způsobíte jí tím navíc další rány a její zkáza pak bude otázkou jen několika málo dní.
Odstraňte všechny listy pod vodou a použijte vroucí vodu
Řezané letní květiny také vydrží déle, pokud jim věnujeme pár minut péče navíc. Pro ty se silnými stonky (zejména růže) se osvědčil následující postup: konce stonků vložíme do vroucí vody po dobu 15-30 sekund. Ostatní druhy namočíme na tutéž dobu do roztoku alkoholu. Než vložíte květiny do vázy, musíte také odstranit všechny listy, které by byly ponořeny pod vodou. Díky tomu zamezíte jejich hnilobě a snížíte také potřebu časté výměny vody.
Vázu s květinami chraňte před přímým slunečním světlem, protože vysoké teploty urychlují vadnutí rostlin. Proto byste nikdy neměli nechávat kytici na parapetu, zejména na východní nebo jižní straně bytu. Lepším místem je stůl v jeho blízkosti.
Květiny a ovoce se na jednom stole nesnesou
Řezané květiny špatně tolerují společnost ovoce na míse – například jablka nebo banány. Důvodem je unikající plyn ethylen. Ten se běžně používá pro urychlení zrání plodů nebo k rychlejšími na kvetení některých rostlin (známé je to např. u bromélií nebo tillandsií). Váš stůl by tedy vždy měly zdobit buď pouze květiny nebo pouze ovocná mísa..
Voda ve váze – jak se o ni starat?
Voda ve váze by měla být vyměňována alespoň každý druhý den, i když je úplně nejlepší to dělat každý den. A jaká je nejlepší voda na řezané květiny? Tady se zahradníci neshodnou. Zatímco někteří doporučují převařenou a vychladlou, jiní nedají dopustit na odstátou vodu z kohoutku. Podle našich zkušeností je to asi jedno. Jen čerstvá voda z vodovodního řadu jim nesvědčí kvůli riziku teplotního šoku.
Každopádně by měly květiny být ve váze vždy uloženy na volno. I velmi mírné stažení provázkem může jejich životnost zkrátit o několik dní. A to by byla opravdu škoda. Pravidelná výměna vody je nutná nejen kvůli estetice. Cílem je omezit růst bakterií, které přispívají k hnilobným rostlinám. Nezapomeňte, že pokaždé, když vyměníte vodu, musíte také pečlivě umýt vázu nebo jinou nádobu, ve které kytice stojí. Tak odstraníme nebezpečné zárodky chorob i ze stěn vázy.
K delší výdrží řezaných květin přispěje také cukr
Trvanlivost kytice se zlepší, pokud ve vodě rozpustíme lžičku cukru. Další možností je rozpuštění jednoho aspirinu na litr vody. A pomoci může také dusičnan stříbrný nebo borax, nemáte-li po ruce speciální výživu na řezané květy.
Náš tip: poslední pokus o záchranu kytice spočívá v nalití teplé vody. Když už vaše květiny vypadají, že více nesnesou, nemůžete tím nic zkazit. V mnoha případech tak prodloužíte trvanlivost květů i o 2-3 dny, což rozhodně stojí za pokus!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz