bluma

Blumy: Opomíjené zdravé a chutné ovoce

9.8.2019
3 539 Zobrazení

Malé kuličky, které vidíte na pultech, zůstávají stále ve stínu švestek coby populárnějších sester, ale přitom jsou blumy nejen velmi chutné, ale jsou plné zdraví prospěšných látek. Ovoce, které je vhodné i pro ty, kdo chtějí zhubnout či si udržují štíhlou postavu.

Blumy mají žluté, fialovo-červené i zelené kulovité plody se žlutou dužinou a na trh se běžně dostává kolem osmi druhů. Dle konkrétního druhu probíhá i sklizeň a to nejdříve od poloviny srpna. Kdy je nejvhodnější čas na sklizeň, však poznáte poměrně snadno. Jasným signálem je, že začínají opadávat. Pro zpracování v kuchyni je ideální sebrat a otrhat plody těsně před dozráním. Tak vydrží čerstvé i několik dní. Pozitivní je, že ovoce lze použít i v případě přezrálých či trochu ovadlých plodů.

Ovoce můžete také zamrazit. Blumy jsou natolik chutné, že je můžete jíst samotné syrové, nebo je použít na vločkovou kaši ke snídani, dát do jogurtu, tvarohu, na puding apod. Blumy jsou také ideální do koláče či z nich můžete udělat tvarohové knedlíky plněné tímto ovocem. Stejně tak i blumy jsou vhodné ke zpracování marmelád apod.

Blumy coby prevence proti stárnutí

bluma plod - Blumy: Opomíjené zdravé a chutné ovoce

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jednou větou lze konstatovat, že blumy obsahují vše, co potřebuje naše tělo. V tomto ovoci se nachází jak vitamíny a to dokonce od vitamínu A až po vitamín D. Blumy jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, vápníku, antioxidantů, fosforečnanů. Dužina obsahuje vlákninu a neustále jsou předmětem spekulace také ohledně protirakovinných látek, které by se měly údajně ukrývat v červeném zabarvení. Ve slupce se nachází dokonce i mastné nenasycené kyseliny, které jsou prospěšné lidskému organismu.

Jelikož blumy obsahují i vitamín E, jenž je velice silným antioxidantem chránícím buňky před volnými radikály a tím působí i jako prevence proti předčasnému stárnutí. A jelikož blumy jsou vskutku bohatým zdrojem celé řady vitamínů, mají tak blahodárný vliv na vzhledu pokožky, ale taktéž podporují správnou funkci sliznic, působí proti nachlazení a dalším infekčním chorobám.

Ideální ovoce při hubnutí

Blumy se vyznačují vysokým obsahem vody a to dokonce až osmdesát procent, ve stech gramech ovoce se skrývá pouze okolo šedesáti kalorií. Ovoce, které je vhodné při redukční dietě a stejně právě jako švestky, taktéž obsahuje vyšší množství vlákniny, která působí, že se člověk cítí dříve sytý a nasycenost vydrží i delší dobu. Vláknina také zlepšuje peristaltiku střev a slupky čistí střevo od nežádoucích usazených zbytků.

Co více si přát, než si pochutnat na chutném a sladkém ovoci, které je natolik zdravé a ještě se nemusíte bát, že byste po něm mohli ztloustnout. Naopak dužina blum na sebe váže tuky, což je pro úbytek hmotnosti velice žádoucí.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít