svetlik

Unavené oči? Pomoc vám roste přímo na zahrádce

Čteme a pracujeme za slabého světla, hodiny se díváme na obrazovky svých mobilů a počítačů, pracujeme celé odpoledne za ostrého sluníčka nebo jednoduše své oči unavujeme neustálým luštěním malých písmenek na obalech potravin nebo v návodech, protože jsem si právě dnes nechali doma brýle. A co teprve suchý vzduch v klimatizovaných pokojích? Ano, naše oči mají právo být unavené. Můžeme jim však pomoci s regenerací a pomohou bylinky.

Většinu důležitých bylinek najdete na zahrádce nebo hned za jejím plotem. Na oči jsou nejúčinnější obklady. Pokud nechcete utrácet za bylinné směsi ve speciálních sáčcích, připravte si vlastní. Lze je vložit do kapesníku a ten potom přiložit na oči, ovšem zakoupení prázdných čajových sáčků nebo znovupoužitelných textilních nestojí zase tak moc. Takže pokud trpíte problémy s očima pravidelně, určitě jejich nákup zvažte.

To nejlepší pro oči? Začněte jejich výživou

Asi vám neříkáme nic nového, na druhou stranu vám rozhodně nebudeme doporučovat mrkev 🙂 Ne, že by očím neprospívala, ale v naší stravě najdeme mnohem lepší a udatnější bojovníky za zdravý zrak.

Zejména jde o nejrůznější drobné ovoce (lesní a zahradní bobule). Hodí se čerstvé, zmrazené, sušené, ale také ve formě džemů, džusů nebo kompotů. Dopřejte si je každý den alespoň v jedné z těchto podob. Dále vám pomohou, rajčata, špenát, zázvor, brokolice, chřest, ryby, ořechy a mandle. Obsahují mnoho vitamínů, mikroprvků a antioxidantů, které z těla vyplavují škodlivé volné radikály, jež na jemnou tkáň očí působí obzvláště negativně. Cíl? Zařadit každý den do jídelníčku alespoň jednu z těchto potravin. Není to tak těžké, jak to vypadá. A když už to nepůjde jinak, vezměte na milost i mrkev. Samozřejmě s vhodným tukem kvůli vitamínu A.

Nejlepší ovoce pro oči? Obyčejné borůvky!

Nejrychlejší (a taky nejchutnější) podporu zevnitř vám dodají borůvky. Brusnice borůvka ( Vaccinium myrtillus) je uznávaný přírodní prostředek používaný při léčbě očí a očních onemocnění už od středověku. Obsahuje antokyaniny stimulující tvorbu pigmentu sítnice, který je nezbytný pro dobré vidění i za horších světelných podmínek. Brání rovněž nežádoucímu rozšiřování krevních cév přímo v oku. Borůvky samotné obsahují samozřejmě i organické kyseliny, karotenoidy, vitamíny B a C, PP a minerály. Využití mají samozřejmě i jejich listy, ale to už by byl ona samostatný článek.

Sezóna borůvek právě nastává, takže si je nezapomeňte uchovat do zásoby – mražené a sušené si cenných látek zachovají nejvíce (konzumace čerstvých je samozřejmostí), ale zklamaní nebudete ani z těch zavařených nebo ukrytých v džemech. A množství? Nejméně jedna lžíce každý den. Chutná medicína, že? Mimochodem, na ty zimní z obchodů se příliš nespoléhejte, i zavařené domácí borůvky vám dají více prospěšných látek, než ty ze supermarketu, dozrávané pod umělým světlem. Bohužel.

Měli byste vědět: velmi podobné vlastnosti jako borůvky mají také plody ostružin, aronie a bezinky.

mesicek - Unavené oči? Pomoc vám roste přímo na zahrádce

Bylinky pro unavené oči? Světlík nepřekvapí, měsíček možná ano

A co dělat, pokud potřebujete akutní pomoc pro začervenalé, štípající nebo prostě unavené oči? Tady přijdou na řadu právě již zmiňované obklady.

Světlík lékařský

Asi tři lžíce usušené bylinky (nebo dva naplněné sáčky) zalijeme půl šálkem vody a vaříme pod pokličkou asi 5 minut. Když odvar dosáhne pokojové teploty, přiložíme na každé oko jeden sáček. Ponecháme 15-20 minut a přitom relaxujeme.

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana) je uznávaná bylina při léčbě podráždění očí, ale také u bakteriálních infekcí očních víček či při zánětech spojivek.

Odvar z přesličky

Tuhle bylinku si raději zakupte v lékárně. Splést si přesličku rolní (Equisetum arvense) s nebezpečnou přesličkou bahenní (Equisetum palustre L. ) je poměrně snadné a rozlišit je dovedou jen odborníci. A jak ji používat?  Jednu lžičku drcené, sušené bylinky zalijte šálkem vody a přiveďte k varu, pak vařte na nízkém plameni po dobu 15 minut. Nechte půl hodiny odstát. Do odvaru namočte (nejlépe opakovatelně použitelné textilní) tampony a přiložte na oči. Stačí několik minut. Můžete je také odvarem opláchnout.

Náš tip: Přeslička rolní pomáhá také při nepříjemných pocitech „písku pod víčky“.

Měsíček na unavené oči

Jednu lžičku čerstvých okvětních lístků měsíčku lékařského (Calendula officinalis) zalijte šálkem vařící vody a nechte pod pokličkou po dobu 15 minut. Po ochlazení aplikujte za pomocí tamponů na víčka několikrát denně (vždy alespoň na 5-10 minut).

Odvar ze sušených květů měsíčku

Jednu lžíci sušených květů zalijte šálkem vody a přiveďte k varu. Po 2-3 minutách odtavte odvar na půl hodiny, aby vychladl. Aplikujte ve formě očních obkladů 3-4 krát denně, vždy po dobu nejméně 10 minut.

Infuze z vilínu viržinského

Jednu lžičku sušené bylinky (používají se listy a kůra) zalijeme šálkem vroucí vody a necháme odpočívat po dobu 15-20 minut. Oči oplachujeme vlažnou infuzí z vilínu viržinského (Hamamelis virginiana) 2-3krát denně.

Směs pro extra rychlou úlevu pro unavené oči

Skoro okamžitou pomoc zajistí květy chrpy modráku nebo také polní (Centaurea cyanus L.), světlíku lékařského (Euphrasia officinalis) a řebříčku obecného (Achillea millefolium L.). Nasušte je, podrťte a smíchejte ve stejném poměru. Dvě lžíce směsi pak zalijte šálkem vroucí vody a vařte pod pokličkou po dobu 15 minut. Používejte ve formě teplých obalů na unavená oční víčka několikrát denně. Úleva je téměř okamžitá.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář