Pokud máte zahradu na slunném a chráněném stanovišti a ve vaší oblasti se prakticky nevyskytují silné mrazy, pak byste měli vyzkoušet některý z druhů latnatců, které se občas nabízejí v našich zahradnictvích. Latnatec vám totiž bude dělat radost od jara do podzimu, a to především výraznými květy.
Základní popis
Latnatce jsou opadavé, méně často stálezelené keře nebo stromy, které mají jednoduché řapíkaté listy, květy uspořádané do lat, takže i když jsou malé, ve výsledku působí docela honosně, z květů se vyvíjejí dužnaté plody, která obsahují tři semena – oříšky.
Odkud pocházejí
Latnatce pocházejí ze Severní Ameriky, odkud se jako okrasné keře dostaly do Evropy i Asie.
Jak je pěstovat
Latnatce pěstujte na slunném místě, jen tak vám hezky a bohatě pokvetou. Mají rády humózní, kyprou půdu s obsahem vápníku, tedy zásaditější spíš než kyselejší. Nepotřebují mnoho zálivky. Při silných mrazech by namrzly, doporučuje se mulčování a přikrývka například chvojím. Na jaře je seřízněte a bohatě obrazí.

Množení
Latnatce se dají množit mnoha způsoby. Vhodné a jednoduché je množení ze semen, která můžete po mrazících zasít rovnou na záhony, na jaře se dají množit i ze řízků, také je můžete roubovat na vhodné podnože – například na latnatec americký.
Které kultivary jsou vhodné do zahrady
Do zahrady jsou vhodné prakticky všechny kultivary, můžete si vybrat mezi bíle kvetoucími (Ceanothus thyrsiflorus), nebo modře kvetoucími (Ceanothus thyrsiflorus „Repens“, Ceanothus x delilianus „Glorie de Versailles“), vzácně i růžově kvetoucími (Ceanothus palidus „Marie Simon“).
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz