latnatec rostlina

Latnatce jsou vhodné ozdobné keře do zahrad

Pokud máte zahradu na slunném a chráněném stanovišti a ve vaší oblasti se prakticky nevyskytují silné mrazy, pak byste měli vyzkoušet některý z druhů latnatců, které se občas nabízejí v našich zahradnictvích. Latnatec vám totiž bude dělat radost od jara do podzimu, a to především výraznými květy.

Základní popis

Latnatce jsou opadavé, méně často stálezelené keře nebo stromy, které mají jednoduché řapíkaté listy, květy uspořádané do lat, takže i když jsou malé, ve výsledku působí docela honosně, z květů se vyvíjejí dužnaté plody, která obsahují tři semena – oříšky.

Odkud pocházejí

Latnatce pocházejí ze Severní Ameriky, odkud se jako okrasné keře dostaly do Evropy i Asie.

Jak je pěstovat

Latnatce pěstujte na slunném místě, jen tak vám hezky a bohatě pokvetou. Mají rády humózní, kyprou půdu s obsahem vápníku, tedy zásaditější spíš než kyselejší. Nepotřebují mnoho zálivky. Při silných mrazech by namrzly, doporučuje se mulčování a přikrývka například chvojím. Na jaře je seřízněte a bohatě obrazí.

latnatec 600x380 - Latnatce jsou vhodné ozdobné keře do zahrad

Zdroj foto: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Množení

Latnatce se dají množit mnoha způsoby. Vhodné a jednoduché je množení ze semen, která můžete po mrazících zasít rovnou na záhony, na jaře se dají množit i ze řízků, také je můžete roubovat na vhodné podnože – například na latnatec americký.

Které kultivary jsou vhodné do zahrady

Do zahrady jsou vhodné prakticky všechny kultivary, můžete si vybrat mezi bíle kvetoucími (Ceanothus thyrsiflorus), nebo modře kvetoucími (Ceanothus thyrsiflorus „Repens“, Ceanothus x delilianus „Glorie de Versailles“), vzácně i růžově kvetoucími (Ceanothus palidus „Marie Simon“).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář