kedluben

Ideální pěstitelské dvojice – máte je na záhoncích také?

Pěstitelské dvojice: Ne vždy je nutné pěstovat jednotlivé druhy zeleniny samostatně. Naopak. Leckdy jim totiž může společná výsadba spíše prospět. Že jste se zatím s tzv. pěstitelskými dvojicemi nesetkali? Nevadí. Náš dnešní důvod je určen pro úplně začátečníky.

Představíme vám druhy, které se navzájem nejenom snesou, ale podpoří se v plodnosti a navzájem se také pomohou ochránit před chorobami a škůdci. A o jaké dvojice jde?

K okurkám se perfektně hodí kopr

Je to přesně tak. Nejenom, že spolu skvěle souzní v nálevu, ale sluší jim to i na záhonku. A jak na samotnou výsadbu? Okurky vysaďte do dvou řad a to tak, aby byla mezi rostlinami vzdálenost minimálně 60 centimetrů. Poté uprostřed mezer mezi řádky udělejte rýhy a do těch zasejte kopr. Nemusíte se toho bát. Poroste prakticky sám a bez vaší péče. A nezabírá ani příliš místa. A ve společnosti okurek se mu bude skvěle dařit – a naopak. A vy získáte výhody velké sklizně na malém záhonku.

zeli 600x400 - Ideální pěstitelské dvojice – máte je na záhoncích také?

Zdroj foto: pixabay

Zelí a ředkvičky jako další osvědčená dvojice

Myslíte si, že se mezi velké listy zelí už nic jiného nevejde? Možná máte pravdu, než ovšem dorostou do plné velikosti, byla by škoda prostor mezi nimi nevyužít. A jak tedy na to? Zelí vysaďte do řádků tak, aby byly mezi rostlinami mezery 50 cm. A právě to je ideální prostor pro výsev ředkviček. Rostou rychle a rychle se sklízí, takže než zelí doroste do stádia obrovských hlávek, budete si na nich už dávno pochutnávat. Žádná jiná plodina vám benefit takto rychlého růstu nedá – ledaže byste snad mezi řádky vysili kupříkladu řeřichu.

Vyzkoušet můžete i kompletní kombinovanou výsadbu

Návodu na toto schéma je několik, my se však přidržíme toho osvědčeného. Stačí si připravit jednotlivé řádky a to 10 cm od sebe. A co do nich vysít? Použijte plodiny v tomto pořadí: cibule, ředkvičky, listová nebo kořenová petržel, cibule, ředkvičky, mrkev, cibule, ředkvičky a nakonec opět listová nebo kořenová petržel. Na ploše o rozměrech 10 m2 tak získáte hned 10 řad semen, ale vše si samozřejmě můžete (a měli byste) upravit podle velikosti svého pozemku.

A proč právě v tomto pořadí? Inu, nejrychleji z celé sestavy rostou ředkvičky. Ty budete moci sklidit už za měsíc. A to je dobře, protože díky tomu dáte cibuli větší prostor pro růst. A jakmile doroste i ta, sklidíte ji a necháte tak na záhonku dostatek místa pro petržel a mrkev. Ty budete koneckonců sklízet (samozřejmě v případě kořenové petržele) až někdy na konci léta.

Všechny plodiny tak dostanou optimální prostor k růstu a vy se budete moci těšit ze značné úrody i na poměrně malé ploše. A to za trochu toho plánování v rámci osevního plánu rozhodně stojí. A jakmile v této oblasti pokročíte, můžete se pustit i do složitější výsadby a výsevu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář