Muškátový oříšek zřejmě znáte z kuchyně jako koření. Věděli jste ale, že je to i lék a zároveň ve velkých dávkách působí jako silné narkotikum?
Odkud pochází a co to vlastně je
Muškátovník pochází z Indonésie a dá se pěstovat v zemích tropického pásu. Jedná se o strom, který může dorůstat výšky až 15 metrů. Muškátový oříšek však není v pravém smyslu oříšek, je to jádro pecky muškátového plodu (ten vypadá jako broskev či meruňka).
Jak muškátový oříšek působí
Muškátový oříšek, který seženete buď celý, nebo strouhaný, působí proti nadýmání a usnadňuje trávení. Rovněž podporuje chuť k jídlu. Používá se do pokrmů sladkých (perníky, vánoční cukroví, svařák) i slaných (paštiky, omáčky), tradičně do pokrmů asijských, avšak pamatujte, že méně je v tomto případě více: stačí přidat do pokrmu tolik muškátového oříšku, kolik by se vešlo na špičku nože.
Předávkování
Jak se projeví předávkování? Nejprve malátností, ospalostí, halucinacemi, při opravdu těžkém předávkování může dojít k dlouhodobému uspání (narkóze), a dokonce i ke smrti.
Kdo by neměl muškátový oříšek používat vůbec
Muškátový oříšek nedáváme do stravy malým dětem, těhotným a kojícím ženám (u těhotných by mohl vyvolat potrat či předčasný porod) a lidem, kteří mají problémy se srdcem.
Jiné využití než v kuchyni
A kromě jídla se s muškátovým oříškem můžete setkat v kosmetickém průmyslu, pro své aroma se přidává do vůní, parfémů a vonných olejíčků.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz