Milujete krásu macešek, které zdobily už zahrady našich babiček? Pak budete z nabídky obchodů zcela jistě přímo unešeni, protože maceška zahradní (Viola × wittrockiana) je k dostání opravdu v nesčetném množství druhů.
A není divu. Jen málokteré rostlině se totiž šlechtitelé věnovali tak intenzivně, jako právě macešce. K dostání je tedy v celé řadě barev nebo typů květenství. Na své si tak přijdou milovníci velkokvětých krasavic i ti, jež ocení spíše střídmost jako stvořenou kupříkladu pro venkovskou zahradu.
Jak se starat o macešky, aby jim nic nechybělo
Především potřebují slunce – to si pamatujte. V polostínu sice jakž takž pokvetou, ale nikdy to nebude úplně ono. A ve stínu se kvítek objeví jen čas od času. Ovšem této potřebě tak úplně neodpovídají jejich nároky na zálivku – zemina v jejich okolí by totiž nikdy neměla zcela vyschnout, ovšem zároveň nejsou příliš vstřícné ani k přemokření.
Není tedy náhodou, že nejlépe kvetou na jaře mimo prázdninová horka. Ovšem ani v létě se jejich krásy nemusíte vzdávat stačí si jen pamatovat to, že se spokojí spíše s menším přísunem vody ovšem pravidelně. Večerní zálivka během každého horkého dne je tak rozhodně sázkou na jistotu. A pomůže i prokypření půdy několikrát do měsíce nebo šikovný mulč v podobě slámy nebo drobné dřevní štěpky, byť uznáváme, že to na okrasných záhonech nevypadá právě dvakrát dekorativně.
Zaměřte se také na tu správnou výživu
Pokud něco maceška zahradní (Viola × wittrockiana) opravdu potřebuje ke své spokojenosti, pak je to fosfor a draslík. Nejlépe se jí tedy zavděčíte komplexními minerálními hnojivy, používanými během celé sezóny. Co naopak nesnáší je nadbytek dusíku.
Obvykle se s tím nesetkáte, ovšem výjimku tvoří použití hnoje. Ten čerstvý macešky nesnesou vůbec, ovšem i s tím vyzrálým, jež si pobyl nejlépe rok na kompostu, bychom měli spíše šetřit. Pokud jim přímo nespálí kořeny, zapříčiní to, že se spíše než na kvetení soustředí na růst listů, a to bychom určitě nechtěli.
Když si chcete vypěstovat macešky ze semínek
Vysévat je musíte nejpozději v březnu, a to tak, že jim odpočátku dodáte potřebné živiny. Naštěstí na to existuje jedna prověřená strategie. Den před vysetím naplňte květináče vhodnou zeminou (volte spíše neutrální pH, dobré zásobení živinami a nejlépe i trochu jílovitou konzistenci) a půdu prolijte slabým roztokem manganistanu draselného.
Nechte 24 hodin odpočívat a teprve poté vysijte do květináčů semínka. Postačí, když je volně rozložíte na povrch a jemně zalijte vodou z rozprašovače. Nakonec celý květináč přikryjte fólií nebo třeba sklenicí, abyste květinám zajistili v jejich prvních dnech dostatečnou vlhkost. Pro začátek jim stačí tmavé místo, na parapet je přesuňte až ve chvíli, kdy se objeví první lístky. A kdy je přesazovat?
Nejlépe ve chvíli, kdy se krom děložních listů objeví i dva pravé. Od konce dubna pak začněte macešky postupně otužovat tím, že je budete vystavovat čerstvému vzduchu. Do záhonu je pak vysazujte podle počasí od konce dubna až do poloviny května. Pokud vše uděláte správně, objeví se brzy poté na záhonu i květy.
Důležitá je i zimní péče
Obyčejné macešky přežijí téměř cokoliv, ovšem o těch velkokvětých se to rozhodně říci nedá. Vyplatí se proto zakrýt je na zimu chvojím. Ovšem použít lze i slámu, trávu apod. V opravdu chladných oblastech pak bude jistější, pokud macešky vyrýpnete ze záhonu, přesadíte do květináče a donesete na bezmrazé místo. Oceníte i mírnou zálivku (samozřejmě ve chvíli, kdy teploty stoupnou nad bod mrazu).
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz