dum

Dotace na solární panely

Dotace na solární panely: Každý, kdo chce svou energetickou soběstačnost zvětšit díky solární elektrárně, by se měl zajímat také o to, jaké dotace jsou pro tuto záležitost možné a jak o ně požádat. Jste-li také v této situaci, pak se vám pokusíme poradit.

Programy pro firmy

I když náš článek bude zaměřen především na domácnosti, musíme zmínit také to, že mnoho programů dotací na solární energii mohou využít také podnikatelé a firmy. Jedním z nich je součást Národního plánu obnovy (NPO), a to konkrétně program Přechod na čistší zdroje energie. O tento program mohou žádat firmy všech velikostí, které plánují solární elektrárnu o výkonu 100 kWp až 1MWp. Dalším programem je Modernizační fond (MF), resp. program RES+, o který mohou žádat podnikatelé v oblasti solární energeticky, kteří budou provozovat elektrárnu s výkonem i větším než 1MWp. Pod Modernizační fond spadá rovněž program ENERG, který je určen pro provozovatele solárních elektráren do 1 MWp, které by byly provozovány na průmyslových i bytových domech v celé republice včetně Prahy. Kromě toho existuje i program ENERG Gov, který je zaměřený na veřejný sektor.

energie - Dotace na solární panely

Zdroj foto: envato

Programy pro domácnosti

Pro domácnosti pak největším a nejnovějším programem je Nová zelená úsporám. Elektrárna musí mít výkon maximálně 10kWp a je podporována jak elektrárna jednoduchá, tak elektrárna složitá s bateriemi či jiným uskladněním přebytečné energie.

V tomto programu můžete konkrétně získat:

  • podporu až 35 tis. na solární termický systém pro ohřev vody a pro fotovoltaický systém pro ohřev vody,
  • podporu až 50 tis. Kč na solární termický systém pro ohřev vody a přitápění a fotovoltaický systém pro ohřev vody a přitápění,
  • podporu 55 tis. Kč na solární fotovoltaický systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh/rok,
  • podporu 70 tis. Kč na solární fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh/rok,
  • podporu 100 tis. Kč na solární fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh/rok,
  • podporu 150 tis. Kč na solární fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh/rok.

Jak si zajistit dotaci sami

Dotaci si můžete samozřejmě zajistit i sami, pokud vám celou solární elektrárnu včetně administrativy neřeší firma na klíč. Nejprve byste měli vyplnit online formulář na stránkách www.novazelenausporam.cz. Do pěti dnů byste pak měli doručit písemný formulář na vám příslušné krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí. Státní fond životního prostředí pak vaši žádost posoudí, zkontroluje, zda splňuje potřebné požadavky, a v případě kladného posouzení vydá stanovisko o možnosti čerpání dotace. Mějte však na paměti, že tím to nekončí, protože při realizaci samotné solární elektrárny budete potřebovat tzv. odborný dozor, který dohlédne na to, aby vaše zařízení splňovalo podmínky uvedené v žádosti o dotaci.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář