solarni panel

Baterie pro solární panely

Baterie pro solární panely: Pokud se rozhodnete pro instalaci solárních panelů na střechu svého domu, budete nejspíš dříve či později zvažovat i nákup baterie nebo baterií pro uskladnění elektrické energie, již byste mohli využít například během noci nebo zimních měsíců, kdy se elektrická energie ze slunečního záření téměř nebo vůbec nevyrábí.

Jaké existují druhy baterií

Na trhu dnes seženete různé druhy baterií, z nichž některé jsou vhodnější pro domácnosti, jiné zase pro průmyslové podniky apod. Základní druhy baterií jsou:

  1. kapalinové,
  2. gelové,
  3. lithiové,
  4. LI-ON baterie,
  5. AGM baterie.

Kapalinové baterie

Kapalinové baterie jsou baterie s elektrolytem, které mohou být od menších baterií (400 cyklů) přes větší baterie (1500 cyklů) až po ty největší a nejtrvanlivější (3500 cyklů). Ty menší využijete pro malé ostrovní instalace, které využíváte jen sezónně, jako jsou například chaty, chalupy… Ty větší už se hodí i do rodinného domu, ty největší pak do firemních systémů.

Gelové baterie

Gelové baterie jsou zcela bezúdržbové a mívají cyklickou odolnost až 1200 cyklů. Hodí se do menších nebo středních ostrovních systémů, které využíváte převážně sezónně – chaty, chalupy.

Lithiové baterie

Ačkoliv lithiové baterie znáte i z běžného života u různých typů baterií, existují i velké lithiové baterie vhodné pro fotovoltaiku. Jsou možná o něco dražší, ale mají dlouhou životnost a vydrží mnoho cyklů nabíjení i vybíjení. Jsou velmi vhodné zejména pro rodinné domy.

LI-ON baterie

LI-ON neboli lithium-iontové baterie patří k modernějším typům baterií, mají velmi dlouhou životnost (až 10 let), jsou vhodné pro větší ostrovní instalace s každodenním provozem – rodinné domy, bytové domy, firmy…

AGM baterie

Jedná se o bezúdržbovou uzavřenou baterii rovněž moderního typu, která se hodí pro rodinné domy, chaty, chalupy i firmy. Vydrží až 3200 cyklů a je vhodná pro každodenní provoz.

baterie - Baterie pro solární panely

Zdroj foto: envato

Parametry baterií

To, co by vás mělo zajímat při výběru baterie, jsou její parametry. Mezi ty, které výrobci musejí uvádět, patří: cyklická životnost, tj. počet cyklů nabití a vybití, jež je daná baterie schopná zvládnout; kapacita; napětí baterie.

Cyklická životnost baterií

Cyklus obecně znamená vybití a opětovné nabití baterie. Cyklická životnost potom znamená, kolik cyklů nabití a vybití je daná baterie schopná zvládnout. Tato cyklická životnost se počítá ve stovkách nebo tisících. Uvažujeme-li pouze baterie vhodné pro solární systémy, pak nejmenší cyklická životnost je u malých kapalinových baterií (od 400 cyklů) a největší u moderních AGM baterií (až 3200 cyklů).

Kapacita baterie

Kapacita baterie se vyjadřuje v ampérhodinách (Ah). Ampérhodina je jednotkou z fyziky, která vyjadřuje elektrický náboj, jehož potenciálem je dodávat elektrickou energii 1 ampér po dobu jedné hodiny. Kapacita baterií pro solární panely se pohybuje od 100 Ah do 2500 Ah, přičemž nejmenší kapacitu mají malé kapalinové baterie, největší pak AGM baterie.

Napětí baterie

Elektrické napětí baterie se uvádí ve voltech (V). Baterie pro solární panely mají kolem 12 V, přičemž hodnota napětí se může pohybovat směrem dolů i směrem nahoru.

Které baterie vybrat do domácnosti

Do rodinného domu, ale i na chatu, chalupu, anebo dokonce do obytného vozu si vyberte lithiové baterie, protože jsou celkově lehčí, kompaktnější a mají delší životnost (delší životní cyklus). Dobrou alternativou mohou být i větší kapalinové baterie nebo baterie AGM. Vždy si nechte zpracovat projekt solidní odbornou firmou, která vám doporučí baterii vhodnou právě pro váš objekt.

Dotace

A jakmile budete mít vybranou baterii, pokuste se získat také dotaci na ni. Většinou se pohybuje do 50 % nákladů a může dosahovat částky až 10 000 Kč (podle programu Nová zelená úsporám). Necháte-li si solární systém instalovat na klíč, firma za vás vyřídí i stavební povolení a dotace, takže se nebudete muset starat vůbec o nic.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář