meruňka

Meruňky a jejich zdravotní přínosy. O některých účincích jste jistě nevěděli

21.1.2019
14 960 Zobrazení

Zdravotní přínosy meruněk zahrnují jejich schopnost léčit trávicí trakt, zácpu, bolesti uší, horečku, kožní onemocnění, rakovinu a anémii. Meruňky také pomáhají zlepšovat zdraví srdce a léčit napjaté svaly a rány. Věří se také, že meruňka je dobrá pro péči o pleť, což je důvod, proč je důležitou součástí různých kosmetických přípravků. Kromě toho mají meruňky schopnost snížit hladinu cholesterolu, zabránit zhoršení zraku, pomáhat při hubnutí, léčit respirační stavy, zvyšovat pevnost kostí a udržovat rovnováhu elektrolytů v těle.

Meruňky

Meruňky, vědecky známé jako Prunus armeniaca, jsou malé plody, které se podobají a úzce souvisejí s broskvemi nebo švestkami. Mají měkkou, sladkou tkáň pod tenkou vnější kůží. Uprostřed meruňky je velká pecka, která je nepoživatelná. Jsou typicky žluté nebo oranžové, s mírným nádechem červené na jedné straně tohoto plodu.

Je obtížné porozumět přesnému pořadí kultivace meruněk po celém světě, protože jako divoká dřevina rostla již v prehistorických dobách. Vědecký název pochází z Arménie, odkud většina vědců odvozuje její původ. Nicméně, meruňky byli také ve starověkém Řecku a Římu, a mnoho odborníků tvrdí, že původní kultivace pochází z Indie – před více než 3000 lety. Sporné původy nejsou důležité, ale dopad meruněk na lidské zdraví jistě je!

Meruňky můžeme konzumovat přímo, nebo je vysušit. Používají se také při přípravě různých džusů, džemů a želé. Meruňkový olej lze také získat z jádra těchto plodů a tyto silné esenciální oleje mají také mnoho důležitých vlivů na zdraví.
Mohou se využívat různými způsoby a každá kultura zachází s meruňkami jinak! Jedním z důvodů, proč byly v minulosti tak populární, je to, že mohou být přímo spojeny s řadou zdravotních přínosů kvůli jedinečným organickým sloučeninám, živinám, vitamínům a minerálním látkám, které jsou uvedeny níže.

Nutriční hodnota meruněk

Impozantní přínosy meruněk pro zdraví jsou způsobeny obsahem vitaminů, včetně vitaminů A, C, K, E a niacinu, a množství dalších důležitých vitaminů ve stopových množstvích (méně než 5 % denní potřeby). Meruňky mají také dobrý minerální obsah, který zahrnuje draslík, měďnatý mangan, hořčík a fosfor. Jsou velmi dobrým zdrojem vlákniny, jako většina ovoce.

Zdravé přínosy meruněk

Meruňky mají mnoho přínosů pro zdraví. Podívejme se na ně níže.

1. Odstraňují zácpu

Meruňky jsou bohaté na vlákninu a jsou proto dobré pro hladké pohyby střev. Často se doporučují pacientům, kteří pravidelně trpí zácpou kvůli laxativním vlastnostem. Vláknina usnadňuje transportování uvnitř střev. Taktéž stimuluje žaludeční a trávicí šťávy, které pomáhají absorbovat živiny a štěpí potraviny pro snadnější zpracování. Navíc vláknina také aktivuje peristaltický pohyb trávicího traktu a pohyby hladkého svalstva jsou tím, co udržuje vaše střevní pohyby regulované.

2. Posilují kosti

Meruňky mají významné nebo mírné množství všech minerálů potřebných pro růst kostí, jako je vápník, fosfor, mangan, železo a měď. Proto konzumace meruněk může zajistit zdravý růst a rozvoj vašich kostí, stejně jako prevenci proti poškození kostí v různém věku člověka.

3. Zlepšují zdraví srdce

Meruňky jsou skvělý způsob, jak chránit vaše srdce před celou řadou chorob, včetně aterosklerózy, infarktu a mrtvice. Vysoké množství vitaminu C, jakož i draslíkové a dietní vlákniny přispívají k dobrému kardiovaskulárnímu zdraví. Vitamín C chrání srdce před volnými radikály, draslík snižuje krevní tlak tím, že uvolňuje napětí cév a tepen, zatímco vláknina odstraňuje nadbytečný cholesterol z výstelky cév a tepen, čímž je vyčistí a snižují zátěž srdce.

4. Zlepšují metabolismus

Hladiny tekutin v celém těle jsou závislé především na dvou minerálech, draslíku a sodíku. Vysoké množství draslíku v meruňkách udržuje rovnováhy tělních tekutin a zajišťuje, aby energie byla správně distribuována do správných orgánů a svalů. Tím, že udržujete zdravou rovnováhu elektrolytů, můžete mít více energie, snížíte křeče a udržíte si hladinu krve a použitelnou energii čerpáním těla, jak potřebujete.

5. Léčí bolesti uší

Meruňkový esenciální olej je dobrý na bolesti uší, ačkoli přesný mechanismus je stále studován. Odkapávání několika kapek do postiženého zvukovodu by mělo posloužit jako rychlé řešení při bolesti ucha. Podle vědců jsou za to odpovědné antioxidační materiály obsažené v meruňkovém esenciálním oleji.

marmeláda - Meruňky a jejich zdravotní přínosy. O některých účincích jste jistě nevěděli

6. Léčí horečku

Meruňková šťáva se často podává pacientům trpícím horečkou, protože poskytuje tělu potřebné vitamíny, minerály, kalorie a vodu a detoxikuje různé orgány. Uklidňující, protizánětlivá látka obsažená v meruňkách může také ovlivnit celkovou teplotu těla při nemoci. Dále může snížit zánět v jiných částech těla, zejména u lidí trpících artritidou nebo dnou.

7. Léčí různé nemoci kůže

Meruňkový olej je vhodný pro péči o pleť. Kůže ho rychle absorbuje a po aplikaci není mastná. Meruňky nejsou užitečné jen pro udržení hladkého a lesklého vzhledu kůže; pomáhají také při léčení řady kožních onemocnění, včetně ekzémů, svědění, svrabů a řady dalších dráždivých stavů. To je specifické kvůli antioxidačním sloučeninám obsaženým v meruňkách. Nejen že má zdravé množství vitaminu A (60 % denní potřeby na porci), což je již dlouho spojeno se zdravější kůží, ale antioxidanty v meruňkách chrání kůži před účinky volných radikálů, které mohou vést ke zhoršení kvality pokožky a známkám předčasného stárnutí.

8. Léčí anémii

Vzhledem k přítomnosti železa a mědi pomáhají meruňky při tvorbě hemoglobinu. Tato vlastnost pomáhá při léčbě anémie. Anémie je v podstatě nedostatek železa a může vést k slabosti, únavě, závratím, poruchám trávení a celkové metabolické dysfunkci. Bez červených krvinek se tělo nemůže reoxygenovat správně a systémové orgány začínají selhávat.

9. Chrání před vznikem rakoviny

Volné radikály jsou nebezpečné vedlejší produkty buněčného metabolismu, které mohou způsobit, že zdravé buňky mutují svou DNA do rakovinných buněk. Antioxidanty obsažené v meruňkách neutralizují tyto škodlivé sloučeniny.

Nebezpečí konzumace meruněk

Neexistují žádná nebezpečí plynoucí z konzumace meruněk, kromě běžných alergií. Nicméně, existují určité obavy týkající se konzumace sušené formy těchto plodů. V nich byly nalezeny sulfidy, které mohou vážně ovlivnit astma a vyvolat astmatické záchvaty.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

3 Komentářů

Zanechte komentář