bělotrn kulatohlavý

Jaké rostliny je vhodné pěstovat v okrasné zimní zahrádce

Je poměrně těžké vypěstovat si zimní zahradu tak, aby vypadala opravdu dobře. Obzvláště pokud už máme leden. Přitom okolní krajina je ponurá, plná šedé a hnědé barvy. Namísto barev se zaměřte na další důležitou součást zimní zahrady: texturu. Přemýšlejte o tom, jak nejlépe využít slabé, ale výživné zimní světlo. Existuje mnoho rostlin se zajímavou kůrou nebo zimním ovocem, které můžete pro tento účel použít.

Proso prutnaté

Jedná se o trávu, pocházející z východního pobřeží USA a středozápadu. Odrůdy tohoto druhu přicházejí ve všech barvách – od kovově modré přes červenou až po obyčejnou zelenou. Na konci léta je hlavní sezóna této trávy – konzumují ji přežvýkavci a volně žijící živočichové. Struktura je jemná a zdánlivě průsvitná a zachycuje paprsky zimy ve spleti vláknitých stonků. Proso prutnaté můžete pěstovat téměř kdekoli, ale ujistěte se, že má spoustu slunce, abyste získali plný efekt.

Slunečnice

V případě slunečnice se nejedná o samotnou rostlinu. Ta je krásná a žlutá v létě a na podzim, avšak v zimě uschne. Pokud ji zasadíte do zadních řad zahrady a necháte na ní hlavičky se semínky, stanou se pozvánkou pro nejrůznější ptáky a jiné zimní živočichy. Vysejte vysoké odrůdy. S pomocí slunečnic dosáhnete toho, že vaše zahrada bude živá i v zimě.

Bělotrn kulatohlavý

Tato pichlavá rostlina je modrá, přichází na konci léta, kdy rozvine své hvězdicovité okvětní lístky do azurové koule. Nechte tyto květiny v zahradě i poté, co zhnědnou – přidají vaší zimní zahradě texturu a kontrast. Bělotrny dávají přednost teplým místům a volně odváděné půdě pod plným sluncem, ale jsou velmi tolerantní pro většinu podmínek. Vysušené květinové hlavy zajišťují vynikající vnitřní uspořádání a uchovávají si barvu, pokud jsou usušené na dobře větraném, stinném místě.

proso prutnaté - Jaké rostliny je vhodné pěstovat v okrasné zimní zahrádce

Zdroj foto: wikipedia.org           Proso prutnaté

Hortenzie

Velké spící hortenzie přidávají další texturu do zimní květinové zahrádky. Obrovské, kuželovité květinové hlavy udržují nazelenalý až zbarvený odstín, dokud je příznivé počasí, a udržují svůj dobrý vzhled celé měsíce. Jakmile zasáhne opravdu chladné počasí, květy vyblednou do hnědé. Květy hortenzií jsou přitažlivé, také když na ně uhodí první mrazíky a jejich hlavy jsou pokryty tenkou vrstvou ledu.

Měsíčnice roční

Měsíčnice je populární, snadno rostoucí jednoletá rostlina s jedinečně tvarovanou plochou hlavou. Rozkvetlé růžové a fialové květy v květnu až červnu poskytují potěchu oka v jarních, ale i zimních měsících. Vejčité semeno hlavy, které přichází v pozdním létě dozrává do stříbrných luceren. Jsou-li vysazeny na chráněném místě, některé z těchto semenných lusků budou přetrvávat přes zimu.

Fenykl obecný

Fenykl je báječný v létě se stonky zelené lodyhy a bledě žlutými korunami květin. Co je hříšně přehlédnuto, je role, kterou může sehrát v zimní zahradě. Fenykl má květiny ve tvaru deštníku, které vypadají v zimní zahradě dobře. Mají dlouhé střapce staré trávy s jemnými, rozšiřujícími se hlavami (které jsou také skvělé pro chytání mrazů a sněhu). Fenykl poskytuje jedlé cibulky a zeleň na jaře a v létě a krásnou strukturu v zimě.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář