geranium

Pelargonie – okrasná květina i zdraví prospěšný lék

Pelargonie je poměrně známá rostlina, která zahrnuje více než 200 druhů. Patří do rodu Geraniaceae. V tomto článku se zaměříme na Geranium pelargonium, což je pelargonie, která voní jako růže. Tato stálezelená trvalka je vlastně původem z oblasti jižní Afriky, ale byla vyvezena do celého světa jako oblíbená zahradní rostlina a léčivá bylina.

Květy této rostliny mají pět okvětních lístků a listy jsou obvykle na dlouhých stoncích zpeřené; listy jsou hlavními léčivými prvky v tradiční medicíně a primárně se používají k vaření příjemného čaje, které má lehký nádech růží. Esenciální olej z květů pelargonie je také velmi vyhledávaný pro své přínosy pro zdraví.

Do Evropy byly pelargonie poprvé přivezeny v 17. století a od té doby se rychle rozšířily po celém světě. Na rozdíl od mnoha jiných bylinných léčivých přípravků pro pelargónie neexistují hlavní kulinární aplikace a jsou téměř výhradně používány buď k výzdobě, nebo k jejich léčivým přínosům.

Zdravotní přínosy

Snižuje stres

Vliv pelargonie na nervový systém je dobře známý, a proto byla tato používána tímto způsobem po celé generace. Pokud vaříte listy rostliny, můžete vyrobit chutný čaj, který má uklidňující vlastnosti odvozené od svých organických sloučenin, které pozitivně ovlivňují endokrinní systém a pomáhají vyrovnávat hormony, které způsobují stres a úzkost.

aj z pelargonie - Pelargonie – okrasná květina i zdraví prospěšný lék
Snižuje zánět

Pokud trpíte bolavými klouby, bolestivými svaly nebo dokonce vnitřním zánětem střev, snadno připravený čaj z pelargonie může rychle zmírnit toto nepohodlí a snížit napětí na citlivých oblastech vašeho těla.

Zbavuje bolesti

Analgetická schopnost pelargonie ji činí oblíbeným tradičním lékem na bolesti hlavy. Pokud trpíte chronickou bolestí nebo migrénami, výzkum ukázal, že čaj z pelargonie může uvolňovat endorfiny a pomalu ulevovat od bolesti. Tento účinek je relativně mírný.

Podporuje zdraví ledvin

Přestože se stále zkoumá přesná chemická cesta, některé těkavé složky pelargonií mohou zlepšit zdraví ledvin a stimulovat močení, což pomáhá detoxikovat tělo a eliminovat přebytečné soli, tuky a vodu z těla.

Zvyšuje imunitu

Pelargonie má přirozené antiseptické, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které z něj činí účinnou léčbu chřipky. Příprava šálku čaje nebo jen žvýkání listů vám pomůže doplňovat tělo antibakteriálními látkami, které zvýší sílu vašeho imunitního systému a podpoří rychlé zotavení z různých onemocnění.

Pomáhá při trávení

Pokud trpíte křečemi, nadýmáním nebo obecně rozrušeným žaludkem, pití čaje z listů pelargonie může být jedním z nejjednodušších a nejméně bezbolestných léků. Přínosné organické sloučeniny zabalené do pelargónie mohou rychle uklidnit záněty a eliminovat bakterie, které mohou způsobovat nepohodlí, a dostat váš gastrointestinální systém zpět do normálu.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář