Minirůži v květináči obvykle dostanete jako dárek a je považována za jednorázovou květinu (podobně jako květiny řezané). S trochou štěstí se vám ale podaří vypěstovat z ní miniaturní růži, kterou budete mít v zahradě pěkných pár let.
Jak začít
Růži, kterou dostanete, nechte na slunném a teplém místě kvést. Jakmile odkvete, seřízněte všechny květy i nevykvetlá poupata a nechte růži pomalu zvykat na venkovní prostředí – nejlépe tedy během teplých letních měsíců.
Přesazení
Když si růže dostatečně zvykne na nové místo (slunné, teplé, bezvětrné), přesaďte ji z květináče do volné půdy. Vyhlubte jámu o něco větší, než je květináč, dejte do ní zahradní substrát obohacený o písek a růži zasaďte o něco hlouběji, než byla v květináči. Důkladně ji zalijte.
Další péče
V prvních dnech je potřeba růži zalévat, zejména pokud venku panuje suché a teplé počasí. Je to důležité z toho důvodu, aby zakořenila a vytvořila si mohutný kořenový systém, který jí umožní přežít zimu. První rok nemusíte růži přihnojovat. V dalších letech je doporučeno hnojivo vyvinuté výhradně pro růže – vždy se řiďte pokyny výrobce.
Choroby a škůdci
Miniaturní růže mohou napadnout mšice stejně jako ostatní druhy růží. Proto je dobré pěstovat ji například v blízkosti afrikánů, které mšice odpuzují, nebo nalákat do zahrady slunéčka sedmitečná či jiný užitečný hmyz.
Zima
Na zimu tyto miniaturní růže přikopčete zeminou u kořenů a navrchu je zakryjte chvojím. Jsou přece jen více náchylné na zmrznutí.
Každoroční kvetení
Pokud dodržíte všechna pravidla, která jsme vám přinesli, dočkáte se každoročního bohatého kvetení, přestože keřík nevyroste více než 50 cm.
Zdroje: www.zahradaonline.cz, www.nasezahrada.com
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz