zahrada

Jak vybrat zahradní osvětlení?

Pokud také patříte k lidem, kteří rádi tráví volný čas na zahradě, určitě si přejete, aby vaše zahrada byla pěkná nejenom přes den, ale také večer. Správně zvolené venkovní zahradní osvětlení dodá vašemu exteriéru nejenom příjemný a útulný nádech, ale také pocit bezpečí. Vaše zahrada, terasa, pergola, bazén, cestičky nebo chodníky mohou při vhodně zvoleném osvětlení vypadat velmi pěkně a luxusně. Navíc se i večer nebo v noci můžete po zahradě pohybovat bez obav, že se potmě zraníte. Venkovní zahradní osvětlení má velmi široký záběr uplatnění a lze ho umístit prakticky všude tam, kde se vám bude hodit; od balkonu, přes pergoly, menší či větší zahrady, různá zákoutí s posezením, bazény nebo jiné vodní plochy, které vlastníte. Každé z těchto oblastí můžete dopřát příslušné osvětlení, které bude nejenom praktické, ale také velice estetické.

Jak vybrat vhodné zahradní osvětlení?

Při výběru zahradního osvětlení je na prvním místě potřeba dbát na bezpečnost venkovního osvětlení. Vzhledem k tomu, že zahradní osvětlení bývá vystaveno i nepříznivému počasí, vlhku, dešti či mrazu, je nutno vybírat venkovní svítidla podle patřičného odpovídajícího stupně ochrany, který bývá označen jako IP. Jedná se o IP kód, který značí odolnost svítidel proti vniku kapalin či cizích těles. Pro zahradní svítidla jsou ideální stupně krytí IP 44 až IP 68.

Kódy, se kterými se můžete při výběru setkat:

  • IP 20 – tato svítidla nelze použít v exteriéru.
  • IP 23 – i tato svítidla se hodí více do interiéru, ale lze je použít i v místech, která jsou více chráněna proti vnějším vlivům.
  • IP 44 – tato svítidla jsou vhodná do koupelen a při venkovním použití v mírných podmínkách.
  • IP 65 – svítidla s tímto kódem je možno používat venku, hodí se i při instalaci do země, jsou odolná vůči prachu.
  • IP 67, 68 – tato svítidla lze používat bez obav při venkovním použití a lze je použít i pod vodu. Pokud se tedy rozhodnete například pro světla do rybníku, pak jsou svítidla s tímto kódem ta nejvhodnější. Vaše jezírko s podvodním osvětlením může vytvořit z večerního pohledu na vodní hladinu úžasný zážitek plný pohody, klidu a romantiky.

V posledních letech jsou velice oblíbená zejména solární světla, která jsou k dostání v mnoha moderních a velice dekorativních designech. Kromě toho, že jsou tato svítidla velmi atraktivní, jsou další jejich velkou výhodou nulové náklady na jejich provoz. Led žárovky mají dlouhou životnost, rozsvěcují se automaticky ve chvíli, kdy se setmí, a pokud jsou plně nabité, vydrží svítit celou noc.

Jestliže se tedy rozhodnete zkrášlit si vaši zahradu, pergolu, bazén nebo jakýkoliv jiný váš exteriér, určitě si prohlédněte katalog svítidel, ve kterém najdete spoustu inspirace pro výběr správného osvětlení přesně podle vašich představ.

————Komerční článek————-

Zanechte komentář