sekat

Vybíráme sekačku – na co se zaměřit a co nepřehlédnout

Sekačka je přístroj, který by nám na zahradě určitě neměl chybět. Už jen málo z nás dokáže pokosit trávu kosou a usušit ji na seno (moje maminka to ještě umí). Ale většina se nejspíš spolehne na sekačku. Jakou vybrat a podle čeho vybírat? Snad vám náš článek přinese potřebné tipy.

Druhy sekaček

Překvapivě existuje mnoho druhů sekaček: benzínové, elektrické, akumulátorové, vřetenové, robotické. My se v tomto článku zaměříme zejména na benzínové a elektrické. Robotickým pak bude věnován článek samostatný.

Tipy na výběr

Benzínová sekačka má nejlepší výkon, poseká největší zahrady, nevýhodou je, že musíte dokupovat benzín. Elektrická sekačka se hodí na menší zahrady, trávníky před plotem apod., nevýhodou je kabel, který nesmíte přeseknout a má jen omezený dosah (ten však můžete zvýšit pomocí prodlužovačky).

Výhody benzínových sekaček

Benzínové sekačky obecně jsou výkonné, mívají vlastní pohon koleček, jsou nezávislé na přívodu energie.

Nevýhody benzínových sekaček

Benzínové sekačky mívají vyšší hmotnost, zejména kvůli plné nádrži, je třeba doplňovat benzín, znečišťují okolí jako jiné spalovací motory, jsou hlučné, a tak je nemůžete používat v době, kdy jsou hlučné činnosti vyhláškou zakázány.

sekani 600x345 - Vybíráme sekačku – na co se zaměřit a co nepřehlédnout

Zdroj foto: envato

Pár rad navíc k benzínovým sekačkám

Jestliže jste se rozhodli pro benzínovou sekačku, měl by vás mimo jiné zajímat výkon motoru. Ten se udává se wattech a existují sekačky s výkonem do 2250 W – ty jsou vhodné pro menší zahrady do 1000 m2. Dále jsou sekačky s výkonem do 3000 W – ty vám dokážou posekat pozemek až do 2000 m2. A nejvýkonnější sekačky mají 3000 W i více a doporučujeme je na zarostlé zahrady s hustým porostem. Další věc, která by vás měla zajímat, je objem sběrného koše. Ten se obvykle vyrábí ve velikostech od 40 do 80 l. Výhoda malého koše je, že ani naplněný nebude těžký, nevýhodou je časté vysypávání. Velký koš nebude nutné tak často vysypávat, ale plně naplněný jej unese spíš muž než žena. Bude-li se sekačkou manipulovat více osob, výhodou jsou výškově nastavitelná madla. A pokud potřebujete posekat trávník, který se nachází těsně vedle chodníku nebo plotu, vyberte si sekačku s funkcí Edge Cutting (okrajové sečení).

Výhody elektrických sekaček

Elektrické sekačky jsou levnější, lehčí, prakticky bezúdržbové, jsou snadno obsluhovatelné a nedělají hluk jako benzínové.

Nevýhody elektrických sekaček

Elektrické sekačky však mají oproti benzínovým nižší výkon, jsou závislé na přívodu elektrické energie a existuje zde riziko přeseknutí kabelu.

Pár rad navíc k elektrickým sekačkám

Výkon elektrických sekaček je mnohem nižší, přesto se řiďte tím, že pokud máte jen malý trávník kolem domku, stačí vám sekačka o výkonu do 1500 W, na větší pozemek s hustším porostem si pořiďte sekačku nad 1500 W. Na pozemek větší než 2000 m2 se elektrická sekačka vůbec nehodí. Objem sběrného koše je také menší než u benzínových sekaček, obvykle od 25 do 60 l. Také u elektrické sekačky si můžete pořídit model s výškově nastavitelnými madly, pokud s ní bude manipulovat více lidé.

Zdroje: www.ireceptar.cz, www.jaktak.cz, www.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-sekacku

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář