Mišpule je okrasný zahradní stromek, na kterém uzrávají plody na první pohled až exotického vzhledu. Mnoho z vás si jistě kladlo otázku, jestli jsou jedlé. Potěšit vás může, že jíst se dají, na ochutnávku ale musíte počkat až do prvních mrazíků. Nejsou jen chutné, ale i léčivé. Na co vše se dají využít?
Seznamte se s mišpulí
Mišpule většinou roste jako keř nebo nízký strom. Nejčastěji dorůstá výšky 4 m a má tmavozelené, tuhé listy. V podzimním čase se listy krásně zabarvují do žluté až červenohnědé barvy.
Od května do června vykvétá velkými bílými květy, které mohou připomínat květy jabloní. Plody mají tvar velké bobule hnědé barvy. Na vrcholu je prohlubeň, která tvarově připomíná uříznutý terčík s pěti kališními cípy. Pokud je plod zralý, má dužina bílou až zelenobílou barvu a trpkou chuť. Po přechodu prvními mrazíky plody změknou a jsou sladké, také mění barvu na žlutavou.
Mišpuli můžete pěstovat i na vaší zahrádce. Kromě toho, že je okrasná, tak využijete její plody i v kuchyni. Stačí jí najít teplé a slunné stanoviště. Navíc je odolná vůči mrazu. Nenechte se odradit její svraštělou a hnědou slupkou.
Co se skrývá uvnitř plodů
Mišpule byla našim předkům známá už od starověku. Plody se využívaly jak v kuchyni, tak i v lékárnictví. Už v dávných dobách se využívalo stahujícího účinku zelených plodů, a to zejména při úplavici, nevolnosti, zvracení nebo v případě různých střevních nemocí. Dále se doporučovaly na nemoci jater a při bolestech žaludku.
Plody také měly zevní využití, jako kloktadlo na zánět v krku a afty. Dokonce se z nich vyráběla díky obsahu organických kyselin a taninu maska na pleť. Dužina se obvykle smíchá se lžičkou medu.
Zimní sklizeň a využití v kuchyni
Naši předkové mišpuli dobře znali. Konzumovali ji buď syrovou nebo zpracovávali například do marmelády. Ideální doba pro sklizeň plodů je v prosinci. Dužina změkne a zesládne. V tu dobu můžete mišpule pojídat jen tak, dužinu buď vytlačíte nebo vyškrábnete lžičkou.
Úrodu však jde dobře zužitkovat a uchovat si ji na horší časy, například do marmelád nebo likéru, receptů je opravdu mnoho, dokonce se dají využít i k masu nebo výrobě mišpulového vína. Plody mají vysoký obsah pektinu a dobře rosolovatí.
Mišpulový likér: 600 g mišpulí, 500 ml vodky, 350 g cukru
Omyjeme a osušíme plody, naskládáme do sklenice. Alkohol zahřejeme jen natolik, aby se v něm rozpustil cukr, nevaříme. Směsí zalijeme plody ve sklenici. Prvních 14 dní každý den protřepeme sklenici. Následně ponecháme v temnu a chladu působit alespoň 2 měsíce, můžete i delší dobu. Nakonec přecedíme a plníme do lahví.
Mišpulová marmeláda: 1 kg mišpulí, šťáva z jednoho citronu, kousek skořice, 3 hřebíčky, 1 kg cukru
Mišpule omyjeme a očistíme. Dáme je do hrnce spolu s citronovou šťávou, hřebíčky a skořicí. Podlijeme trochou vody a krátce dusíme. Dáme pozor, abychom směs nepřipálili. V okamžiku, kdy jsou plody měkké, ale ne rozvařené, nasypeme cukr a krátce povaříme za stálého míchání.
Jakmile je cukr rozpuštěný, ještě teplou směs naléváme do vymytých lahví.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz