Nenáročné pokojovky: Každý vytížený milovník zeleně nejvíce bojuje s pravidelným vodním režimem u svých svěřenců. A právě proto vám dnes chceme představit hned tři pokojové rostliny, u kterých to s péči přehánět nemusíte. Zatímco cykas zavinutý (Cykas revoluta) a beukarnea pokřivená alias nolina (Beucarnea recurvata) se spokojí jen s občasnou zálivkou, šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius) si zase rád ve vodě doslova postojí.
Cykas je nenáročný na místo i péči
Jde o rostlinu, která se na zemi udržela už od dob dinosaurů, takže je jasné, že příliš náročná být zkrátka a dobře nemůže. Cykas zavinutý (Cykas revoluta) pochází už z prvohor a jde o jeden z nejstarších rostlinných druhů na zemi. Dnes ho najdeme jen ve východní Asii, v Africe a na Madagaskaru, ale za časů své největší slávy rostl doslova po celé zemi.
A dařit se mu bude i v našich bytech. Neroste rychle – za rok mu přibude jen pár zelených listů, ovšem pokud ho postavíte na přímé slunce, které miluje, budou jeho přírůstky přece jenom o něco málo rychlejší. Ovšem milovník tropů to právě není, za ideální denní teplotu považuje 18 °C. Jde tedy o perfektního adepta pro nenáročnou zeleň do ložnice.
V zimě bude rád za chladnější pauzu okolo 10 °C, tehdy se spokojí i s menším množstvím slunečního světla. Nároky na zálivku má minimální a vyžaduje propustný substrát a dávkou komplexního hnojiva 1x za měsíc během sezóny. Roste velmi pomalu, takže mu vyhovuje přesazování za dva až tři roky. Použijte pro tento účel substrát pro pokojové rostliny, který odlehčíte pískem, perlitem nebo vermikulitem.
Sloní noha s vodou umí hospodařit
Sloní noha je zažitý název pro beukarneu pokřivenou alias nolinu (Beucarnea recurvata). Říká se jí také lahvová palma a trosečníci, kteří tento název vymysleli, k tomu vskutku měli důvod. Nejde jen o tvar kmen – útroby velkých nolin v sobě opravdu skrývají kapsy s vodou, z nichž rostlina čerpá v období nedostatku. Nemusíte se tedy bát, že byste ji umořili suchem.
A vcelku nezáleží na tom, zda vsadíte na klasickou variantu s rovnými jen lehce prohnutými listy nebo dáte přednost moderním kultivarům s doslova zvlněnými kadeřemi. Všechny jsou na vodu nenáročné úplně stejně. Pamatujte však na to, že listy mohou co do délky samotný kmen značně přerůst – zejména u mladých rostlin. I patnácticentimetrový kmínek se může pyšnit až metr a půl dlouhými listy, takže se nolinu vyplatí pěstovat někde na vyvýšeném místě. Jedině tak doopravdy vynikne.
Její domovinou je Mexiko, takže jí polopouštní podmínky vyloženě svědčí. Substrát by měl být mírně vlhký, v žádném případě nenechávejte v podmisce stát vodu. A také dejte pozor na vegetační cyklus rostliny. Od jara do podzimu dochází k aktivním přírůstkům a tehdy je spotřeba vody samozřejmě větší. A také čím více lístků rostlina má, tím více vody dokáže odpařit a tím vydatnější zálivku uvítá.
Abyste však předešli přemokření, vždy ji sázejte do substrátu s příměsí písku, který dokáže „dýchat.“ Sázejte jí do hliněného květináče a čas od času přihnojte výživou pro kaktusy a sukulenty Přesazování jí postačí jednou za dva až tři roky.
Šáchor můžete klidně nechat „utopit,“ nic se mu nestane
Posledním zástupcem nenáročných pokojovek je pro dnešní den šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius). Původně pochází z Madagaskaru a zaujme vás na první pohled svým nádherným éterickým vzhledem. Jeho stébla navíc tvoří jakési deštníčky, v jejichž středu se objevují i drobné zelené květy.
Buduje si mohutný kořenový systém, takže se mu zalíbí jedině ve velké objemné nádobě, navíc opatřené velkými drenážními otvory a dostatečně velkou podmiskou. Šáchor musí neustále stát ve vodě – a to myslíme doslova. Zalévejte ho tak, aby byly jeho kořeny neustále pod vodou. I z tohoto důvodu ho lze bez potíží pěstovat i ve velkých mísách bez otvoru, tady ovšem vyžaduje zasazení hlubší – hladina vody by se měla nacházet několik milimetrů nad substrátem.
Šáchor střídavolistý potřebuje světlé a vzdušné místo s teplotou okolo 25 °C, v zimě však toleruje pokles k 15 °C. Vyžaduje každoroční přesazování, nicméně obyčejná zahradní zemina mu nesvědčí Je třeba do ní přimíchat jíl nebo betonit. Je možné použít i běžnou zahradní zeminu obohacenou kompostem.
Během přesazováním je možné tuto rostlinu snadno rozmnožit dělením trsů, ovšem stejně dobře funguje také odstřižení „deštníku“ a jeho ponoření do sklenice – ovšem pozor, stéblem nahoru. Kořínky se poté objeví v místech, kde za normálních okolností vyrůstají květy. A stejně lze pěstovat i další druhy šáchoru – třeba šáchor papírodárný (Cyperus papyrus).
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz