perovskia

Perovskie lebedolistá není žádný plevel. Jedná se o trvalku vhodnou do zahrady

Perovskie lebedolistá: Hledáte neotřelou trvalku do vaší zahrady a nevíte si rady? Zkuste tuto krásku, která je původem ze střední Asie a hodí se do skupinek. Pěstování je vcelku snadné.

Jak rostlina vypadá

Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) patří do čeledi hluchavkovité. Je to rostlina, dřevina, která dorůstá až 1,5 metru. Pěstuje se jako okrasná rostlina, protože má stříbřitě zabarvené listy během celého vegetačního období, v době květu je obsypána květy podobnými květům šalvěje a navíc silně voní.

perovskia atriplicifolia - Perovskie lebedolistá není žádný plevel. Jedná se o trvalku vhodnou do zahrady

Zdroj foto: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Odkud pochází

Perovskie pochází ze střední Asie, konkrétně z Afghánistánu, Pákistánu a Tibetu.

Kde perovskii pěstovat

Perovskie potřebuje slunnou polohu, kryté místo a propustnou půdu. Na zimu ji raději přikryjte například chvojím. Velkou výhodou je, že může být pěstována i ve městech, protože jí nevadí znečištění. Můžete ji stříhat i provést řez, který dobře snáší a rychle znovu obrazí.

Choroby a škůdci

Protože rostlina u nás není původní, zatím netrpí žádnými chorobami ani škůdci.

Rozmnožování

Pokud byste si chtěli perovskii rozmnožit, doporučuje množení semeny nebo řízkováním. Použít můžete bylinné i dřevité řízky. Nechte je zakořenit v písčitém propustném substrátu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář