mařinka vonná

Mařinka vonná: Bylinka oblíbená již od středověku

Mařinka vonná neboli také svízel vonný je bylinka z čeledi mořenovité, kterou již ve středověku používali lékaři a léčitelé k léčení zažívacích potíží. Spektrum jejích účinků a využití je však mnohem širší.

Jak mařinka vypadá

Bylinka je vysoká 10 až 40 cm, má tenký, plazivý oddenek, přímé čtyřhranné lodyhy, listy jsou v přeslenech, přisedlé, květenství je okoličnaté, květy jsou drobné, bílé, plodem je dvounažka, která se ve zralosti rozpadá na polokulovité nažky.

Kde mařinka roste

Mařinka roste zejména ve stinných listnatých lesích (zejména bukových), dále pak také ve smrkových lesích, zejména jsou-li vlhčí, a to od nížin do hor. Najdeme ji v Evropě a Asii od mírného pásu po subtropická pohoří, zavlečeně roste v Severní Americe.

Co se sbírá

marinka vonna - Mařinka vonná: Bylinka oblíbená již od středověku

Foto: commons.wikimedia.org

Z mařinky sbíráme nepřekvetlou nať, sbírá se sežínáním nebo seřezáváním, protože mařinka roste v porostech. POZOR: Drogu, kterou chcete dále sušit, nesmíte mačkat, protože se snadno zapaří a pak zčerná a znehodnotí se. Suchá droga by měla být zelená, snadno se drolit a vonět po kumarinu.

Jedovatost

Droga by se neměla používat ve velkém množství nebo dlouhodobě, protože právě obsah kumarinu ji činí jedovatou, zejména může poškodit játra. Předávkování se projevuje závratěmi, bolestmi hlavy a celkovou nevolností.

Jak se užívá

Mařinková nať se užívá v nálevu, a to samotná, nebo v čajových směsích, zejména při nervové předrážděnosti, nespavosti, zažívacích potížích nervového původu, jako diuretikum, při hypertenzi, proti migrénám a premenstruačnímu syndromu.

Nať mařinky se používá k aromatizování bylinných koupelí a v malých množstvích i k aromatizování pokrmů, vín (šampaňské ve Francii), piva (v Německu) a likérů (koňak, benediktinka ve Švýcarsku).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář