Lobivia winteriana

Lobivia jsou žlutě a červeně kvetoucí kaktusy z Bolívie

Největší zajímavostí těchto kaktusů je jejich pojmenování. Vzniklo přesmyčkou ze jména země, kde se nejvíce vyskytují – tedy z Bolívie – Lobivia. Jsou podrodem kaktusů Echinopsis.

Země původu

Kromě Bolívie jsou zeměmi původu těchto kaktusů v menší míře také Argentina a Peru. Téměř všechny kaktusy jsou kulovité až oválné. Většina z nich vyžaduje světlé stanoviště, zimní teplotu nad 7 °C a běžný substrát.

Lobivia Backebergii

Tento druh kaktusu je kulatý až oválný, roste jednotlivě nebo odnožuje. Květy se otevírají během dne, a to začátkem léta. Jsou až 5 cm velké a mají karmínově červenou barvu. Kaktus vyžaduje světlé stanoviště a pochází skutečně z Bolívie.

Lobivia backebergii - Lobivia jsou žlutě a červeně kvetoucí kaktusy z Bolívie

Zdroj foto: Dornenwolf / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)  Lobivia Backebergii

Lobivia Chrysantha

Tento kaktus pochází z vyšších nadmořských výšek, roste v horách Argentiny a Bolívie. Má šedou barvu a často roste zatažen v půdě. Květy má žluté s červenopurpurovým jícnem a kvete v letním období přes den. Na rozdíl od jiných kaktusů vyžaduje slabě vápenatý substrát.

Echinopsis chrysantha - Lobivia jsou žlutě a červeně kvetoucí kaktusy z Bolívie

Zdroj foto: Averater / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)   Lobivia Chrysantha

Lobivia Famatimensis

Zajímavostí tohoto druhu jsou zejména jeho květy, které mohou být od bílých až po tmavě červené. Otevírají se během letního období ve dne. Mají nálevkovitý tvar. Kaktus je charakteristický jednotlivými oválnými stonky.

lobivia famatimensis - Lobivia jsou žlutě a červeně kvetoucí kaktusy z Bolívie

Zdroj foto: Juniperbushman / Public domain       Lobivia  Famatimensis

Lobivia Corbula

Jedná se o další kulovitý kaktus, hojně odnožující. Květy se otevírají v letním období za poledne, jsou uvnitř oranžové a vnější lístky karmínově růžové. Dosahují velikosti 3 cm a mají dlouhou trubku.

Lobivia Ferox

Jedná se o kulovitý kaktus dorůstající velikost 20 cm, květy má bílé, otevírají se v letním období ve dne. Speciálním požadavkem tohoto kaktusu je minerální substrát.

Lobivia ferox - Lobivia jsou žlutě a červeně kvetoucí kaktusy z Bolívie

Zdroj foto: Leonora Enking from West Sussex, England / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)   Lobivia Ferox

Lobivia Sublimiflora

Tento kaktus má zajímavou barvu sám o sobě – bývá tmavozelený až nafialovělý. K tomu má bělavé trny, které jsou jakoby přitisklé k tělu. Květy jsou velké asi 6 cm a mívají opravdu velmi proměnlivé barvy – od žluté, přes oranžovou, červenou až po purpurovou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář