Ochrana rostlin před zimou: O některých rostlinách není pochyb, že potřebují zazimovat. O mnoha z nich už jsme vám přinesli samostatné články – okrasné trávy, vinná réva, fíkovníky… Dnes se tedy podíváme na ty rostliny, o kterých možná ještě pochybujete, zda vydrží zimu, nebo je také musíte nějak ochránit. Zde je přehled.
Dvouleté rostliny, které pokvetou příští rok
Specifickou skupinou jsou dvouleté rostliny. Ty totiž v prvním roce vyrostou, ale teprve ve druhém roce vykvetou. Z okrasných rostlin na zahradě sem patří macešky, zvonky, pomněnky nebo chejr vonný. Všem těmto rostlinám byste měli: jednak nakypřit půdu kolem, jednak je přikrýt nastýlkou z chvojí (nejlépe smrkového).
Velkokvěté plaménky
Ačkoliv plaménky většinou bereme jako plně mrazuvzdorné, tak ty velkokvěté, které navíc rostou na východní straně a jsou vystaveny mrazivým východní větrům, zcela jistě uvítají ochranu. Zabalte je do výšky cca 1 metru slámou nebo smrkovým chvojím. Tak dosáhnete toho, že nevymrznou.
Rododendrony, cesmíny a bobkovišně
Tyto keře jsou většinou také mrazuvzdorné, ovšem na extrémních stanovištích – severních, východních, větrných, v mrazových kotlinách – ochranu před zimou potřebují. Tato ochrana je zase dvojí: na půdu pod rostlinami je vhodné dát cca 10 cm silnou vrstvu rašeliny, listí nebo mulčovací kůry. A potom kolem keřů postavit konstrukci, kterou obalíte smrkovým chvojím. Většinou je zapotřebí konstrukce, protože keře jsou příliš velké na to, abyste je zakryli jen chvojím.
Ibišek, komule, bělas, tamaryšek
Tyto rostliny jsou náchylné na holomrazy, protože ve svých domovinách takové počasí neznají. Komule Davidova (neboli motýlí keř), tamaryšek malokvětý nebo čínský, ibišek či ibiškovec nebo třeba bělas viržinský – to všechno jsou keře, které jsou zvyklé na jižnější a teplejší podnebí. U nás je můžete pěstovat za předpokladu, že jim přes zimu poskytnete náležitou ochranu. Je dobré nasypat jim zespodu ochrannou vrstvu cca 20 cm z kompostu, listí nebo chvojí. Na samotné rostliny můžete také nasypat vrstvu listí (nejlépe bukového, které nemá tendenci zahnívat a plesnivět) a přes tuto vrstvu ještě položit pár chvojových větví.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz