venec

Místo jehličí eukalyptus. Vyzkoušejte nevšední adventní dekoraci

Klasické adventní věnce z chvojí jsou krásné, ale v přetopených bytech dlouho nevydrží. Proto můžeme přemýšlet nad možnostmi, jak dodržet tradici a zároveň se těšit z vánoční dekorace co nejdéle. Jedna z možností mohou být větvičky eukalyptu.

Historie adventních věnců je skutečně bohatá, ale ne nijak dlouhá. Na počátku tradice stál pravděpodobně protestantský kněz a pedagog Johann Hinrich Wichern, který na počátku 19. století ozdobil kolo od vozu svícemi, aby potěšil sirotky, které učil. Svící bylo 23 a symbolizovali počet dní do Vánoc. Myšlenka se ujala a lidé začali zdobit slaměný věnec větvičkami jehličnanů a svícemi.

Nemusíte však zůstávat pouze u jehličí, zkuste do věnce zakomponovat materiály, které třeba nejsou tolik obvyklé, ale vydrží déle a na půvabu nic neuberu, právě naopak. K větvičkám jehličnanu přidejte eukalyptus, který vypadá elegantně a provoní byt.

kvetiny 600x400 - Místo jehličí eukalyptus. Vyzkoušejte nevšední adventní dekoraci

Zdroj foto: pixabay

Věnec v moderním pojetí

Věnec z jedlového chvojí je tradiční a osvědčená klasika. Pokud chcete vyzkoušet něco nového a trochu se odvázat, troufněte si letos na voňavý a moderní eukalyptus neboli blahovičník. Vytvořit ho lze pouze ze samotného eukalyptu, ale také zachovat něco z klasického pojetí a přidat jej k jedlovým větvičkám.

K eukalyptu se příliš nehodí umělé materiály jako například polystyren. Vhodným podkladem je slaměný nebo proutěný korpus. Jednotlivé stonky potom připevňujeme pomocí drátku k podkladu. Není nutné každou trčící větvičku upravovat, to věnci naopak dodává přirozenost.

Kdo chce přece jen zachovat tradici, může do věnce přidat několik větviček jehličnanů nebo do klasického věnce naaranžovat pár větviček eukalyptu. Celkový dojem může doplnit několik snítek jmelí.

eukalyptus 400x600 - Místo jehličí eukalyptus. Vyzkoušejte nevšední adventní dekoraci

Zdroj foto: pixabay

Pěstování eukalyptu není snadné

Ve své domovině, v Austrálii, dorůstá výšky okolo 100 m. Je známo přibližně 800 druhů, u nás se jich pěstuje jen několik, protože je to poměrně náročné. Nejčastěji se setkáte s blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunnii), který v místě původu roste na stráních a pláních. Pěstuje se v přenosné nádobě nebo jako pokojová rostlina. Listy má zabarvené stříbřitě až šedomodře. Je hojně využíván floristy. Blahovičník citronový (Eucalyptus citriodora) uvolňuje citronovou vůni při doteku. Roste poměrně rychle a je třeba ho často přesazovat.

Jak kombinovat eukalyptus

Oblíbená je kombinace eukalyptu, nevěstina závoje a například růžové růže. K doplnění postačí prostírání v bílé barvě a dekorace v přírodním stylu. Využíván je však i jako samostatná dekorace. Floristé ho používají k doplnění květinových vazeb. Do adventních výzdob můžete rostlinu kombinovat s cesmínou, větvičkami hlohu nebo staticí.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/blahovicnik-eucalyptus.html

https://prima-receptar.cz/zazrak-jmenem-eukalyptus/

https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/eukalyptus-je-idealni-rostlinou-pro-trendy-svatebni-interierove-aranzma-40361249

https://www.marianne.cz/marianne-bydleni/poradna/diy-zavesny-eukalyptovy-venec

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

one × four =