skornice

Škornice-trvalka, které je dobře ve stínu

Škornice jsou drobné stálezelené trvalky, kterým nejvíce vyhovuje stinnější místo. Mezi ostatními rostlinami vynikají tím, že jim nevadí ani suchý stín. Vyžadují minimální péči a na svém stanovišti vydrží i desítky let.

Škornice (Epimedium) jsou ideální trvalky do polo-stínu a stínu. Velmi často je najdete jako podrost pod vzrostlými keři či stromy nebo také jako náhradu trávníku. Tam, kde rostou, vytváří hustý koberec listů a kořenů, které brání růstu plevele. Jejich velkou předností je, že dobře snáší stín, což není u zahradních rostlin až tak obvyklé.

Škornice má dlouhý plazivě rostoucí oddenek, z něhož vyrůstají listy a stonek, na kterém se objevují kvítky. Listy bývají stálezelené, většinou jsou trojčetné. Mladé lístky jsou svěže zelené, někdy mohou mít měděný nádech nebo s purpurovými flíčky.

Kvítky jsou drobné, ale nakvétá jich velké množství, což přispívá celkově k velmi dekorativnímu efektu. Kališní lístky jsou uspořádány ve dvou řadách, drobnější a brzy opadávají. Kališní a korunní lístky mohou mít různou barvu.

Cestu do našich zahrad si hledaly postupně

Původní evropské druhy škornic nebyly tak zdobné, tak se v zahrádkách pěstovaly spíše výjimečně. Větší zájem o rostlinu nastal tehdy, když byly dovezeny japonské a později čínské druhy, které byly zkříženy s našimi původními. Výsledkem byly pěkné půdo-pokryvné rostliny, které se využívají dodnes.

skornice kvet - Škornice-trvalka, které je dobře ve stínu

Zdroj foto: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak škornice pěstovat

Jsou nenáročné a vděčně porostou, pokud jim zajistíte dobré podmínky. Bude se jim dařit ve stínu či polo-stínu, zemina by měla být vlhčí s dostatkem humusu. Půdu zbavíme plevele, nakypříme a obohatíme dobře vyzrálým kompostem. Příhodné období pro sadbu je v září a říjnu. Než začnou více narůstat, můžeme jim dopřát pravidelnou zálivku.

Půdo-pokryvné druhy se sází ve větších kobercovitých výsadbách, zabraňují také šíření plevele. Spadané listí jim zajistí zimní ochranu a živiny.  Koncem února zastřihneme staré listy, aby udělaly místo mladším. Trsnatě rostoucí se vysazují spíše do skalek, v kombinaci s jinými hajními rostlinami.

Zajímavé druhy škornic

Škornice velkokvětá – má srdcovitý tvar listu s pilovitým okrajem, při rašení mívají bronzovou barvu. Kvítky jsou zabarveny do růžova, ale k dostání jsou i bílé, fialové či žluté variety.

Škornice zpeřená – její lístky jsou stálezelené s červenou kresbou, barva kvítků je žlutá. Jedná se o půdo-pokryvný druh.

Škornice červená tento zahradní hybrid je velmi oblíbený, vytváří husté koberce a poměrně dobře roste. Vykvétá bíločervenými hvězdičkovitými kvítky. Dorůstá do výšky 40 cm, ale existuje i její nižší kultivar „Sweetheart“.

Škornice alpská – má dlouhý plazivý oddenek, listy na konci zimy obvykle odumírají. Na konci stonků vykvétají červenožluté kvítky. Dobře se rozrůstá, jen kvítky jsou trochu zastíněny listy.

Škornice „Epimedium leptorrhizum“ – lístky mají červen řapík, mladé lístky jsou bronzově červené, postupně zelené. Květy jsou větší a růžové s šeříkovým nádechem. Oproti jiným druhům může narůstat pomaleji, v našich zahrádkách ještě není tolik rozšířená.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář