hledik kvet

Hledík větší pokvete v létě i na podzim a snáší i menší mrazíky

Hledík: Tato trvalka vám bude dělat radost na zahradě hodně dlouho a nejvíce legrace si s ní užijí děti. Její květenství totiž vypadá jako zvířecí tlamička – odtud také někdy pojmenování pejsek nebo žabička. A protože hledíků bylo vyšlechtěno nepřeberné množství, budete i z velikostí i barev snadno vybírat ty, které se vám hodí právě na vaši zahradu.

Odkud pocházejí

Hledíky (Antrirrhinum) pocházejí původně ze Středomoří a střední Asie, a milují tedy teplo a světlo. Nicméně mnoho vyšlechtěných odrůd se již zcela přizpůsobilo našim středoevropským podmínkám a vydrží i mírné mrazíky jak na jaře, tak i na podzim.

hledik - Hledík větší pokvete v létě i na podzim a snáší i menší mrazíky

Zdroj foto. pixabay

Jak vypadají

Hledíky jsou trvalky z čeledi jitrocelovité a podle kultivaru mohou dosahovat výšky od 20 cm do 1,2 metru. Listy mají eliptické a lesklé. Květ se odborně jmenuje krtičníkovitý, a protože je dlouhý, dokážou jej opylovat pouze čmeláci. Podle kultivaru můžete mít na své zahradě hledíky bílé, žluté, oranžové, růžové, červené, fialové i modré. Obvykle kvetou od června do září, ale některé druhy vydrží kvést neúnavně do začátku listopadu.

Jaké potřebují hledíky stanoviště

Hledíky potřebují teplé a slunné stanoviště, nejlépe chráněné před větrem (zejména vysoké odrůdy; anebo jim dejte oporu). Půdu potřebují humózní a výživnou, s neutrálním pH, středně propustnou, zálivku vyžadují střední.

Jaké je jejich využití na zahradě

Menší hledíky se dobře hodí do skalek, větší do záhonů okrasných trvalek nebo jako obruby záhonů. Kvetoucí vysoké hledíky se dají použít jako řezané květiny do vázy, kde poměrně dlouho vydrží, protože květenství rozkvétá postupně. Menší a středně vysoké odrůdy můžete pěstovat i v květináčích a truhlících – ty ale bude potřeba zazimovat anebo pěstovat jen jako letničky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář