kosmatec

Kosmatec – letnička, která se hodí do skalek i do nádob

Chcete si pořídit opravdu všestrannou letničku? Pak kosmatec splňuje všechny vaše nároky. Pěstování není obtížné a rostlinka má i mnoho kultivarů.

Jak kosmatec vypadá

Kosmatec (Delosperma) je vytrvalá tučnolistá bylina, ale u nás se pěstuje spíš jako letnička, protože nepřežije zimu. Řadí se do čeledi kosmatcovité. Jedná se o nižší bylinku, která dorůstá výšky max. 10 cm. Vytváří bohaté trsy, které se vám mohou rozrůst až na průměr 50 cm. Má dužnaté kořeny i listy, dokáže tedy dobře zadržovat vodu a růst i v suchém prostředí. Naopak nesnáší přemokření, a to zejména v zimě, kdy by jí uhnily kořeny. Kvete jasně žlutými květy, a to od června do října.

Odkud pochází

Kosmatec pochází z jižní Afriky, z tamějších horských oblastí.

Stanoviště a péče

Kosmatec potřebuje slunné stanoviště a sušší půdu, nejlépe s přídavkem písku. Mokro mu nedělá dobře ani v létě, ale v zimě mu navíc uhnívají kořeny.

kosmatec kvet - Kosmatec – letnička, která se hodí do skalek i do nádob

Zdroj: pixabay

Kam kosmatec zasadit

Kosmatec může být hezkou ozdobou květinových záhonů, okrajů skalek, suchých zídek, ale můžete jej pěstovat i v nádobách.

Kultivary

U nás seženete různé kultivary, které kvetou zářivými barvami. Jedním z nejkrásnějších je kosmatec Cooperův, který kvete růžovofialovými květy a má stejné nároky a využití jako základní kultivar. Když si ale pořídíte kosmatec Cooperův „Yellow“, získáte všestrannou rostlinku s překrásnými žlutými květy s bílým středem, kterou můžete použít na skalky, kamenné zídky, hodí se i na hroby (pokud bude vysazen do volné půdy, nepotřebuje vůbec zalévat), na zelené střechy, jako lem záhonů. Všude mu dopřejte kamenně-písčitý substrát, který nezadržuje vodu, a plné slunce. A konečně kosmatec „Fireglow“ s květy oranžovo-žlutými, které se ještě uprostřed mění na červené – to je opravdu lahůdka. Hodí se do záhonů, jako lem, do skalek, do suchých zídek i na hroby. Je dokonce mrazuvzdorný až do -23 °C, ale je potřeba, aby v zimě byl v suchu a neuhnívaly mu kořeny.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.ireceptar.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář