Může se do pěstování bylinek vrhnout člověk, který nemá vlastní zahrádku, nebo je v pěstování naprostý začátečník? Určitě, netřeba se vlka bát! Rozhodně se ale vyplatí být připraven a něco si předem nastudovat. Pro začátek je ideální sepsat si, jaké bylinky chcete pěstovat, zda je třeba je vysévat každoročně a také zvážit to, zda máte pro uchování bylin, které nejsou mrazuvzdorné, v zimě vhodné prostory.
I v bytě můžete mít svůj vlastní bylinkový ráj
Pěstování bylinek doma vás možná bude stát trošku úsilí navíc, na druhou stranu je skvělé mít je doma po ruce, vždy čerstvé a bez nutnosti návštěvy supermarketu. Pěstování bylinek v bytě patří mezi velmi rozšířený trend poslední doby. Proč? Zjednodušeně by se dalo říct, že je to praktické a bylinky v květináči zkrátka vypadají dobře.
Pokud se rozhodnete pěstovat své vlastní bylinky v bytě nebo na balkoně, je dobré zvážit, v jakých nádobách budete rostlinky vysazovat a umístit je tak, aby měly dostatek světla a nebyly v průvanu. Bylinky pěstované v květináči v bytě možná nebudou dosahovat takové velikosti jako ty ve volné půdě, ale i přesto můžete být mile překvapeni, jak bohatou úrodu sklidíte.
Vytvořte si oázu klidu na balkoně či terase
Pěstování bylinek na balkoně může plnit také estetickou funkci – mnohé rostliny vypadají opravdu pěkně a v truhlíku nebo bedýnce udělají mnoho parády. Místo, kde byliny budete pěstovat, vybírejte ještě opatrněji než při pěstování v bytě. Zásadní roli hraje orientace balkonu. Severní strana bude svědčit petrželce nebo pažitce, na jižní straně se sice bude dařit většině bylin, ale je třeba si dát pozor na příliš vysoké teploty.
Ať už se rozhodnete pěstovat bylinky za oknem bytu či na balkonu nebo terase, k uložení bylinek můžete použít dřevěné bedýnky nebo dřevěné boxy, které skvěle doplní přírodně laděný interiér. K bedýnkám, boxům nebo přímo do klasických květináčů se skvěle hodí originální dřevěné cedulky na bylinky, díky kterým je vždy s jistotou rozeznáte.
ZAHRADA
Pěstování bylinek na zahradě otevírá zapáleným zahradníkům další možnosti. Především díky většímu prostoru a snazšímu hledání vhodného stanoviště budete mít na výběr ze širšího množství druhů bylinek.
V záhonu se bude dařit všem druhům bylinek. Víceleté bylinky (například levandule nebo máta) budou díky větším kořenům a velikosti rostlin dokonce spokojenější než v květináči nebo truhlíku. Většina bylin miluje slunce, proto se doporučuje vysazovat je do míst, kde není stín a sluneční paprsky dopadají alespoň několik hodin ze dne.
Bylinkovou zahrádku si můžete založit také ve vyvýšených záhonech. Proč se dřevěné záhony těší v posledních letech takové oblibě? Jednou z výhod je, že se rostlinky nebudou nekontrolovatelně rozrůstat mimo záhon. Zároveň se k nim tak snadno nedostanou hraboši a jiní škůdci. A kromě výše zmíněného si vaše záda díky absenci ohýbání se k půdě k zemi také odpočinou.
Pěstování bylinek venku je jednoznačně dobrou volbou, ale je třeba nezapomenout na pár drobností. Většina bylinek nezvládne přežít v mrazu a je nutné je zazimovat. Pěstování bylinek v zimě je možné a konkrétně u jednoletých bylin je celkem i snadné – po sezoně je stačí vytrhat a vyčistit záhony. U dvouletek a trvalek musíte rozlišit, zda se jedná o otužilce nebo naopak zmrzlíky. Bylinky, které by mohly omrznout, přesaďte do květináče a přemístěte do vnitřních prostor, kde se teplota pohybuje ideálně mezi 10 až 20 °C. Máta, meduňka nebo jiné méně náročné bylinky zvládnou zimu přečkat venku, ale přihrňte k nim zeminu. Skvěle poslouží také mulčovací kůra.
———-Komerční článek———-