zahradni chata

Montované chaty a domky

Montované chaty a domky jsou dnes jednoduše dostupné a mohou vám pomoci vyřešit přechodné i trvalé bydlení, nebo třeba zahradní domeček na zahradnické náčiní. Hlavní výhodou montovaných chat je rychlost jejich stavby, a to díky prefabrikovaným dílům, které se lehce sestaví dohromady.

Z jakého dřeva jsou montované chaty nejčastěji

Dřevo na výrobu montovaných chat se vyrábí ze smrků, borovic, modřínů či dubů. Levnější varianty hledejte ze smrkového dřeva, ale také počítejte s tím, že smrkové dřevo méně vydrží a bude potřeba častější údržba. Borové a modřínové dřevo bude trvanlivější, ale i dražší. Nejdražší a nejtrvanlivější je pak dubové dřevo.

Zahradní domky

Nejmenší stavbou z oblasti montovaných domů jsou zahradní domky. Ty si můžete vybrat v nejrůznějších velikostech od nejmenších (2 x 3 m) až po velké zahradní domky, ve kterých se dá v létě i bydlet (10 x 5 m). Většina zahradních domků je vyrobena ze smrkových prken. Tato prkna jsou světlá, vy si je však můžete ztmavit pomocí nejrůznějších laků a barev. Domky jsou obvykle vybaveny dvoukřídlými dveřmi a okny. Cena vychází kolem 50 000 Kč.

chata - Montované chaty a domky

Zdroj foto: Hubáčková

Jak zvolit velikost zahradního domku

Kromě toho, že budete mít rozmyšleno, zda v domku pouze skladovat nářadí, nebo i částečně bydlet, měli byste si rozhodně sepsat všechno, co chcete do zahradního domku ukládat. Může to být jen zahradní náčiní, sekačka na trávu, vertikutátor, čerpadla, hadice, ale někdo sem může dávat i traktůrek, jízdní kola přes zimu, koloběžky atd. Od toho se bude odvíjet velikost domku.

Montovaná chata na léto

Montovaná chata, kterou budete využívat jako chatu na léto (resp. od jara do podzimu), bude pravděpodobně také vyrobena ze smrku, ale můžete se setkat i s borovými prkny. Taková chata může mít rozlohu od 4 x 4 do 10 x 5 m. I v malé chatě, která bude mít jen jeden pokoj, se dá zajímavě trávit volný čas – navíc během letního období budete spíš na zahradě než v domě. Malá chata bude tak sloužit hlavně k přespávání. Větší chata už bude mít několik pokojů včetně kuchyně, která se dá moderně zařídit tak, abyste zde uvařili vše potřebné. Cena vychází od 250 000 do 600 000 Kč.

TIP: Velkou výhodu má chata, která má zastřešenou terasu – tak můžete trávit čas venku i za deště.

Montovaný domek

V montovaném domku se dá bez nadsázky bydlet celoročně a je to nejlevnější způsob vlastního bydlení, navíc je to velmi nízkonákladové bydlení. Měli byste si vybrat domek z borovicového, modřínového nebo dubového dřeva, který bude mít navíc ve stěnách izolaci. Montovaný domek už musí mít několik místností s okny, pevné zamykatelné dveře, izolované stěny i střechu. Rovněž si můžete zvolit různé půdorysy od klasických čtverců a obdélníků až po půdorys do „L“ nebo „T“. Některé varianty mívají i garáž, obvykle však postačí zastřešený přístřešek pro parkování auta. Ceny vycházejí od 750 000 do 1 milionu Kč, dvoupatrové varianty i více.

TIP: I dům je mnohem útulnější, pokud má zastřešenou terasu, u dvoupatrové varianty vyzkoušejte balkon.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář