dum ze dreva

Jak pečovat o dřevostavbu

Každý dům má své výhody a nevýhody a stejně je tomu i u dřevostaveb. Pokud chcete, aby vaše dřevostavba vypadala stále jako nová a měla všechny užitné vlastnosti jako na začátku, budete se o ni muset starat. Jak pečovat o dřevostavbu? To vám poradíme v tomto článku.

Jaké dřevo je málo trvanlivé

Při pořizování dřevostaveb se také ptejte na původ dřeva. Některá dřeva jsou velmi málo trvanlivá, takže starost o dřevostavbu by se ještě více navyšovala. Mezi tato málo trvanlivá dřeva patří: borovice vejmutovka, buk, habr, olše, lípa, bříza a javor.

lipa obecna - Jak pečovat o dřevostavbu

Zdroj foto:  JoJan assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Dřevěné prvky

Dřevěné prvky poznamenává okolní prostředí a zub času asi ještě více než ostatní materiály. To však vyvažuje jejich atraktivita, udržitelnost a ekologičnost. Nejvíce dřevo trpí: deštěm, kroupami, sněhem, větrem a prudkým sluncem – tedy v podstatě všemi povětrnostními vlivy. Kromě toho dřevo mohou napadnout i rostlinní nebo živočišní škůdci. Z těch rostlinným jmenujme houby, plísně, jmelí, mechy, řasy a lišejníky. Z živočišné říše pak nejvíce škodí tesaříci, červotoči, pilořitky nebo hrbohlav parketový.

Jak chránit dřevěné prvky

Nedá se nic dělat, dřevěné prvky musíte chránit každoročně. Je jedno, zda se k tomu odhodláte na jaře, v létě, nebo na podzim, ale každý rok je potřeba dřevo impregnovat nebo naolejovat nebo natřít barvou/lakem na dřevo.

TIP: Dřevěné prvky jako například trámy a podhledy, které jsou situovány na závětrnou stranu a nejsou tolik namáhány výkyvy počasí, lze ošetřovat jednou za 2 až 3 roky.

Jak postupovat

Dřevo každoročně natřete impregnací – nejlépe lazurou na vodní bázi. Lazura pronikne do dřeva a přitom ho nechá dýchat. Ochrání ho před nepřízní počasí i před plísněmi.

Nebo dřevo každý rok natřete mořidlem – opět pronikne hluboko do dřeva a chrání především před plísněmi a hmyzem (dřevokaznými brouky).

Můžete, ale nemusíte nakonec natřít dřevo bezbarvým lakem.

drevena podlaha - Jak pečovat o dřevostavbu

Zdroj foto. envato

Okna

Okna vyžadují o něco více pozornosti a nejspíše je nezvládnete opravit sami. Bylo by dobré vybrat si na tuto činnost ověřenou firmu. Okna je totiž potřeba sundat z pantů, potom je zase správně nasadit. Kromě toho počítejte s tím, že schnutí nátěrů a barev bude trvat a vy budete mít dokořán otevřená okna i několik dní. Proto si k ošetření oken vyberte raději letní období. Jinak se ochrana oken v zásadě neliší od ochrany ostatního dřevěného materiálu (viz výše).

Samostatnou kapitolou budou okna s okenicemi. Okenice bude třeba sundat ještě dříve než okna a nasadit až poté, co budou okna ošetřena a nasazena zpět v pantech. Okenice mohou mít přírodní barvu, anebo mohou být různobarevné. Je potřeba počítat zejména s tím, jaké barvy se budou k celkové kompozici stavby hodit.

drevena okna - Jak pečovat o dřevostavbu

Zdroj foto. envato

Co když péči několik let zanedbám

Když péči o dřevostavbu pár let vypustíte, tak sami uvidíte, že dřevěné obklady či okna už nejsou hezké. V podstatě i tehdy můžete ještě mnoho zachránit. Bude to ale náročnější. Dřevo, resp. zbytky laku/barvy budete muset dokonale oškrábat, dřevo obrousit, napustit olejem, nechat zaschnout, natřít barvou/lakem, nechat znovu zaschnout a znovu natřít barvou/lakem.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář