Čajot je popínavou rostlinou. Jedná se o druh zeleniny, kterému se lidově říká mexická okurka. Jak si vypěstovat tento druh zeleniny vyznačující se netypickým tvarem? Jak konzumovat plody?
Čajot (Sechium edule) je tropickou zeleninou patřící do čeledi tykvovitých. Oblíbený druh zeleniny v Mexiku. Největším vývozcem je Kostarika. A pro zajímavost – název čajot pochází se španělského chayote, které vzniklo z aztéckého chayotli, což připomíná středoamerický původ této popínavé rostliny. Jinak čajot je znám i pod dalšími názvy, jako sayote, tayota, choko, chocho, mirliton, vegetable pear. Do Evropy tento druh zeleniny byl přivezen jako jedna z mnoha rostlin kolonizovaných oblastí ve střední Americe.
Čajot je příbuzný cuketě a patizonu a právě listy i květy tak trochu připomínají tuto zeleninu. A co se týče chuti a konzistence, tak to je něco mezi cuketou, okurkou a kedlubnou. Nicméně samotná chuť není nikterak výrazná. Čajot však vyniká plody, které mají netradiční tvar. Plody jsou hruškovité, popřípadě válcovité a na povrchu mají slabé žebrování. V době sklizně plody váží okolo půl kilogramu a měří v rozmezí deset až dvacet centimetrů.
Zdravé plody mají světle zelenou barvu a jsou bez hnědých skvrn. V takovém stavu plody vydrží i dlouho uskladněné a to zejména v chladu. Rostlinu lze konzumovat celou. Měkká semena mají příjemnou oříškovou chuť. V Asii se jí listy, výhonky i kořen rostliny.
Využití plodu
Plod není třeba nikterak okrajovat. Konzumujeme ho celý a tepelně se upravuje jen krátce, aby i po uvaření zůstal křehký. Dužina je výbornou ingrediencí do mexických, arabských i asijských pokrmů. V čerstvé podobě čajot je výborný do salátů, ale vynikne i v salsách, marinovaný v limetkové šťávě. Co se týče tepelné úpravy, tak ta je obdobná jako u menší tykve, tj. můžete ho péct, dusit, smažit, nakládat, plnit či přidat do masové směsi apod. Kromě plodu můžete využít i tlustší kořeny, které se smaží podobně jako bramborové lupínky.
Zdravá a nízkokalorická zelenina
Čajot vyniká nejen tím, že má na sto gramů pouhých dvacet pět kalorií, ale obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, vitamín C a dále sodík, draslík i vápník.
Odvar z listů má léčivé účinky, rozbíjí ledvinové kameny, působí močopudně, protizánětlivě. Odvar je vhodný i v rámci prevence proti kardiovaskulárnímu onemocnění.
Jak pěstovat v našich podmínkách čajot?
Přestože je ideální a zaručenou volbou pěstování ve vyhřívaném skleníku, neboť rostlina potřebuje slunné stanoviště a zároveň krátký den. Nicméně zkusit pěstovat tento druh exotické zeleniny v teplejších částech lze i venku na záhonu.
Jde o to, že rostlina potřebuje teplotu nad 20° C. Podmínky pro pěstování jsou obdobné jako je tomu při pěstování okurek či dýní. V teplých částech se rostlina pěstuje jako trvalka, ale v našich podmínkách se musí každým rokem vysazovat znovu, neboť venku zimu nepřežije.
Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami na záhonu by měla být 2 až 5 metrů a zajistit oporu, po které bude moci liána šplhat, neboť by měla dosáhnout výšky okolo 2 metrů. Jelikož semena klíčí přímo v plodu, čajot se rozmnožuje tak, že se zkrátka zasadí celý plod.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dekuji za dobry napad!Velmi zajimava,pro me neznama zelenina!