V posledních letech se objevuje annona na pultech našich obchodů stále častěji. Její světle zelené šišky o váze 200-2 000 gramů na první pohled nezaujmou. Ovšem po rozkrojení si rychle zamilujete jejich nádherně vanilkou vůni a chuť, připomínající příjemný mix ananasu, papáje a banánů. Ale věděli jste, že si toto exotické ovoce můžete vypěstovat i doma? Půjde ovšem o trochu náročnější proces.
Annona má svůj původ na slunných svazích Peru a Ekvádoru. Roste na stromě zvaném Annona cherimola alias Láhevník ostnitý, a má zde hojné využití. Odvar se používá proti parazitům, štěnicím a dalším nevítaným návštěvníkům, listy působí proti snížení horečky a plody obohacují jídelníček o cenné výživové prvky, zejména vitamíny C a B6, mangan, draslík, hořčík, měď či zinek. Samotný strom pak působí velmi dekorativně – s jeho tmavě hnědou kůrou, pokrytou sametovou plstí a tmavými lesklými listy, se v podrostu tropických listů nedá přehlédnout.
Stačí jedno semínko – a spousta trpělivosti
Plod je jedlý celý, vyjma černě zbarvených semen. Černá značí vždy v přírodě nebezpečí a toxicitu, a nejinak je tomu také u annony. Můžeme je však využít jako základ pro naši vlastní malou úrodu. Ale pozor, jde o postup určený zejména pro zkušené zahrádkáře!
Semena vyséváme do humózní propustné půdy a neustále udržujeme mírně vlhká. První známky klíčení můžeme pozorovat po třech týdnech, ovšem výhonek samotný se objeví až po dvou měsících. Nebuďte překvapeni jeho vzhledem, nemá totiž děložní lístky. Semena nikdy nesmí přeschnout.
Náš tip: klíčení semen annony lze urychlit stratifikací. Stačí je uložit do sáčku s vlhkou rašelinou a umístit do chladničky. Měly by tu pobýt dva nebo ještě lépe tři měsíce.
Jakmile sadba vzejde, přesadíme ji do hlíny smíšené s rašelinou. V prvních dvou letech života bude malým semenáčkům vyhovovat celoročně 24 °C, později získají mírnou otužilost. Mladé annony začneme po dvou letech letnit v polostínu – přímé slunce jim totiž nesvědčí. Je nutné stále dbát i o přiměřenou zálivku (skvělou pomocí jsou v tomto ohledu samozavlažovací květináče) a občasné přihnojení. Velmi se osvědčilo tekuté hnojivo pro citrusy, aplikované během vegetační sezóny 2x do měsíce.
Za úrodou vlastní annony
Na chutné plody si však budete muset počkat. Semenáčky začínají plodit až v 6-8 letech věku. Květy, které se objeví, je třeba uměle opylit, a posléze vznikající plody silně protrhat. Pokud rostlinu v prvních několika letech plodnosti přetížíme, bude se z toho později jen těžko vzpamatovávat.
Plody annony sbíráme světle zelené a necháváme je dozrát při pokojové teplotě. Jakmile změknou, odstraníme slupku i semena, a dužinu sníme. Skvěle se hodí do ovocných salátů, zmrzliny, koktejlů, smoothie a dalších zdravých ovocných svačinek. A rychle si ji zamilují i děti.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz