soda t

Jak používat sodu v zahradě? Pomáhá proti chorobám a škůdcům a při dozrávání plodů

31.7.2019
63 681 Zobrazení

Jak používat sodu v zahradě – použití sody v zahradě je velmi rozmanité. Tato látka je pro rostliny neškodná, neškodí užitečnému hmyzu a dokonce i při předávkování neovlivňuje kvalitu plodiny.

(Upozornění: Při přípravě roztoků sodíku nepoužívejte kovové nádoby a teplo nad 55° C. V opačném případě ztratí soda své příznivé vlastnosti.)

1. Soda proti plísním

Plísní mohou trpět téměř všechny zahradní plodiny a květiny. Toto houbové onemocnění se rychle rozšiřuje na sousední rostliny, takže může zničit všechny výsadby.

K ochraně našich zelených mazlíčků před touto pohromou doporučujeme použít osvědčené recepty:

  1. V 1 litru vody rozpusťte 1 polévkovou lžíci sody, přidejte 1 polévkovou lžíci jakéhokoliv rostlinného oleje a 1 šálek mycího prostředku. Výsledný roztok důkladně promíchejte, nalijte do lahvičky a nastříkejte na rostliny v suchém počasí. Po týdnu léčbu opakujte.
  2. V 5 l vody rozpusťte 20 g tekutého mýdla a 2 polévkové lžíce pečící sody, dobře promíchejte a používejte pro stříkání rostlin. Chcete-li dosáhnout maximálního účinku léčby, použijte postřik nejméně 5 krát za sezónu: poprvé – před květem, a pak každý týden.

2. Renovace růží se sodou

Do 5 litrů vody rozpusťte 1 lžičku sody, 1/2 lžičky amoniaku a 1 lžičku Anglické soli (síran hořečnatý). Postříkejte růžové pouzdro výslednou kapalinou. To způsobí aktivní tvorbu nových výhonků.

3. Ničení plevele pomocí sody

Jste unaveni pravidelným vytahováním malých plevelů rostoucích mezi dlaždicemi?  Vytvořte silné roztoky sody (2-4 lžíce na 1 litr vody) a nalijte je do těchto štěrbin. Po 4-5 týdnech opakujte postup.

plevel - Jak používat sodu v zahradě? Pomáhá proti chorobám a škůdcům a při dozrávání plodů

4. Soda proti škůdcům zelí

Škůdci moc rádi jedí mladé listy zelí, takže vám zničí zanedlouho celou úrodu. Abyste tomu zabránili, vezměte stejné části sody a mouky, promíchejte a rovnoměrně rozetřete na povrchu půdy a na rostliny samotné.

5. Soda pro rajčata

Chcete-li sladší ovoce, postříkejte rajčata s 0,5% roztokem sody na pečení nebo nasypte pod kořenem rostliny stejný roztok, avšak v koncentraci 3,5%.

6. Soda jako lék na mšice

Během kvetení okrasných rostlin a krátce před sklizní zeleniny a ovoce se nedoporučuje stříkat plodiny chemickými přípravky. Pokud během této doby vaše rostlinky napadají mšice, ošetřete je hojně s roztokem sodíku: 12-15 g na 0,5 l vody.

7. Soda – regulátor kyselosti půdy

Soda do pečiva je nejvíce dostupná alkálie v každodenním životě. Pokud máte kyselou půdu ve vaší oblasti, rozpusťte sodu ve vodě (100 g na 1 litr), nalijte výslednou kapalinu do čerstvě vykopané půdy a pak ji projděte hráběmi podél země.

8. Soda – nepostradatelný nástroj pro hrozny

V době dozrávání bobulí stříkejte vinici 5% roztokem sody na pečení. To pomůže zvýšit obsah cukru v ovoci a ochrání ho před šedivou hnilobou.

9. Soda čistič na ruce

Pokud plejete zahradu bez rukavic, pravděpodobně jste se neúspěšně pokusili umýt ruce ze zahradního bahna běžným mýdlem. Nasypte trochu sody do vody a lehce mýdlovými dlaněmi si projměte ruce po dobu dvou minut. Soda pronikne do pokožky a rozpustí nečistotu. Soda dobře čistí i paty, takže milovníci chození bos v létě se nemusí vzdát svých návyků.

10. Soda – likvidátor nepříjemného zápachu v kompostu

Kompost během rozkladných procesů může být nepříjemný. Chcete-li se zbavit tohoto zápachu, nalijte trochu sody do hromádky kompostu.

 
 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

1 Komentářů

Zanechte komentář