hebe

Hebe – keříky rozmanitých tvarů. Mohou mít pestře zbarvené listy

Neobvyklé keříky, které mohou mít pestře zbarvené listy. Hebe má rozmanité využití, do truhlíků, vřesovišt, na skalku i jako půdopokryvná rostlina. Jeho domovinou je Nový Zéland.

Hebe, česky rozrazilec, ve své domovině dorůstá až 2-3 m. V našich podmínkách rostou jako přízemní keříky nebo dosahují většinou výšky kolem půl metru. Různé odrůdy mají také různé barvy květů. Lepší je poohlédnout se po nich u specializovaných prodejců, ti vám dají nejkvalitnější informace o dané odrůdě a nárocích na pěstování. Keřů tohoto druhu je známo přibližně 140. V našich podmínkách je nejlepší do zahrady vysadit nízké keře, které se hustě, kompaktně a polštářkovitě rozrůstají. Listy jsou drobné a mají různé odstíny.

Proč je důležité znát konkrétní druh

Keříky hebe mají různé nároky na pěstování. Ty nejotužilejší druhy se hodí do venkovních výsadeb. Ty méně otužilé musíte chránit před mrazem (zimní zahrada, přezimování v chladnějším interiéru). Nákupem u specializovaných prodejců získáte informace o konkrétním druhu a také jsou jednotlivé druhy otestovány na naše podmínky.

rozrazilec - Hebe – keříky rozmanitých tvarů. Mohou mít pestře zbarvené listy

Hebe

Jaké stanoviště vybrat

Nejlepší bude slunné a polostinné stanoviště. Vysazením přímo do stínu by se větvičky snažily dostat ke slunci a vytahovaly by se. Navíc by nemusely keříky ani vykvést. Vybírejte spíše z odolných druhů.

Pokud chcete mít opravdu jistotu, že hebe bez problému přežije zimu, tak všechny druhy keříků chraňte mulčem nebo chvojím. Zvláště v prvních  dvou letech. Keříky může poškodit nejen mráz, ale i přílišná vlhkost nebo střídání mrazivých a teplejších dní.

I hebe lze namnožit

Hebe se množí řízkováním, nejvhodnější období je konec července-srpen. Z keříku odřežte nekvetoucí spodní větičky, zhruba 10 cm. Větvičku umístěte do růstového stimulátoru a potom vysaďte do písčitého kompostu. Rostlinku držte v mírném stínu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
,
Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít