Neobvyklé keříky, které mohou mít pestře zbarvené listy. Hebe má rozmanité využití, do truhlíků, vřesovišt, na skalku i jako půdopokryvná rostlina. Jeho domovinou je Nový Zéland.
Hebe, česky rozrazilec, ve své domovině dorůstá až 2-3 m. V našich podmínkách rostou jako přízemní keříky nebo dosahují většinou výšky kolem půl metru. Různé odrůdy mají také různé barvy květů. Lepší je poohlédnout se po nich u specializovaných prodejců, ti vám dají nejkvalitnější informace o dané odrůdě a nárocích na pěstování. Keřů tohoto druhu je známo přibližně 140. V našich podmínkách je nejlepší do zahrady vysadit nízké keře, které se hustě, kompaktně a polštářkovitě rozrůstají. Listy jsou drobné a mají různé odstíny.
Proč je důležité znát konkrétní druh
Keříky hebe mají různé nároky na pěstování. Ty nejotužilejší druhy se hodí do venkovních výsadeb. Ty méně otužilé musíte chránit před mrazem (zimní zahrada, přezimování v chladnějším interiéru). Nákupem u specializovaných prodejců získáte informace o konkrétním druhu a také jsou jednotlivé druhy otestovány na naše podmínky.
Jaké stanoviště vybrat
Nejlepší bude slunné a polostinné stanoviště. Vysazením přímo do stínu by se větvičky snažily dostat ke slunci a vytahovaly by se. Navíc by nemusely keříky ani vykvést. Vybírejte spíše z odolných druhů.
Pokud chcete mít opravdu jistotu, že hebe bez problému přežije zimu, tak všechny druhy keříků chraňte mulčem nebo chvojím. Zvláště v prvních dvou letech. Keříky může poškodit nejen mráz, ale i přílišná vlhkost nebo střídání mrazivých a teplejších dní.
I hebe lze namnožit
Hebe se množí řízkováním, nejvhodnější období je konec července-srpen. Z keříku odřežte nekvetoucí spodní větičky, zhruba 10 cm. Větvičku umístěte do růstového stimulátoru a potom vysaďte do písčitého kompostu. Rostlinku držte v mírném stínu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz