cesnek

Okrasný česnek se hodí na záhon i do skalky

Česnek nemusí patřit jen do kuchyně, zajímavou dominantou záhonů jsou okrasné česneky. Jsou to vytrvalé cibulnaté trvalky atraktivního vzhledu. Od svých zeleninových příbuzných se liší nápadným květenstvím. Okrasný česnek má dlouhé stonky, nezaměnitelné aroma a velké květenství, to je tvořeno kulatým nebo polokulovitým okolíkem s velkým množstvím kvítků, na stopkách různé délky. Nejznámější barva je světle modrá, bílá, fialová, purpurová, existují také malokvěté formy v barvě žluté a světle růžové. Podle druhu kvetou od května do srpna. Zkrášlí nejen záhony, ale je vhodný také do vázy, kde vydrží dlouho. Lze jimi osázet i nádoby. Květenství se může sušit a tvořit nepřehlédnutelnou součást suchého aranžmá.

Nižší druhy dorůstají přibližně 10-30 cm, nejvyšší mohou mít více než 130 cm.

Okrasných česneků existuje celá řada, některé se hodí do skalek, jiné třeba do trvalkových záhonů. Rostlina vydrží kvést třeba až měsíc, na rozdíl od listů, které velice rychle žloutnou. Mezi nejdekorativnější druhy patří Allium giganteum, A. multibulbosus, A. oreophilum, A. narcissiflorum, A. christophii, A. rosenbachianum, A. aflatunense.

cesnek okrasny - Okrasný česnek se hodí na záhon i do skalky

Jak okrasné česneky pěstovat

Jsou to nenáročné, okrasné cibuloviny. Cibulky se vysazují v období září – říjen. Česnek se vysazuje na slunné stanoviště, do hloubky asi 8 cm u drobnějších cibulí, u větších až 15 cm hluboko. Vyhovuje jim lehčí zemina a dobře snáší sucho, ale na počátku vegetace ho raději zalévejte. Po odkvětu se cibule zatáhnou a to už je nezaléváme, protože potřebují sucho. Na stejném místě může zůstat i několik let, minimálně však rok. Většina druhů dobře snáší zimu, ale krytím jim určitě neuškodíte.

Množení

Česnek se množí semeny, které se vytváří na podzim a také cibulkami. Pokud mu prospívá stanoviště, množí se samovolně dělením cibulek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    Chtěla bych se zeptat zda je okrasný medvědí česnek jedlý a mohu z něho dělat pesto. Moc děkuji

  2. Profilový obrázek

    Je okrasný česnek jedovatý děkuji

Zanechte komentář

Zavřít