Znalci exotických rostlin jistě helikónii znají, najdeme ji v tropických sklenících, ale lze ji pěstovat i ve velké nádobě doma. Pokud má helikónie dobré podmínky, je to vytrvalá rostlina.
Helikónie (Heliconia) se k nám dostala koncem 18. století, pochází z jižní Ameriky a Tichého oceánu. Jelikož je zvyklá na tropické podnebí, naše klima jí nevyhovuje, proto ji lze pěstovat v tropických sklenících nebo ve velké nádobě doma.
Ke svému růstu potřebují dostatek prostoru, proto je třeba zajistit helikónii dostatek místa a velkou nádobu. Rod Heliconia je rozsáhlý a sdružuje v sobě přes 200 druhů. Rostlina je dekorativní především svými exotickými květy, které se využívají k řezu, svěží vydrží poměrně dlouho.
Jednotlivé druhy helikónii se od sebe liší velikostí, tvarem, barvou květů, vzpřímeným nebo převislým růstem. Samotné květy tvoří listeny barvy červené, oranžové nebo žluté. Listy jsou velké, lesklé a vejčité, podobné banánovníku nebo strelízii.
Heliconia psitacorum – listy tohoto druhu dosahují opravdu úctyhodných rozměrů, až 2 m. Má rourovité květenství oranžovo – červené barvy s černou špičkou.
Heliconia rostrata – má převislé květenství ve tvaru zobáku, barvy červené se žlutým lemováním. Listy dorůstají 2 – 3 m, tento druh je u nás nejčastěji pěstován.
Heliconia aurantiaca – druh je méně vzrostlý, okolo 1 m, květy má výrazně oranžové, které se otevírají uprostřed zimy.
Heliconia bihai – patří mezi největší, dorůstá až úctyhodných 6 m, květy mají ohnivý, oranžový odstín. Roste divoce v Mexiku.
Heliconia indica – tento druh je především pěstován pro zajímavé zabarvení listů, které jsou šarlatově růžové.
Jaké mají helicónie nároky
Teplota okolí by neměla nikdy, ani v zimě klesnout pod 150 C. V chladnějším prostředí se zálivka omezuje, čím větší teplota, tím více zálivky potřebuje. Má ráda slunné místo bez přímého úpalu. Rostlina je citlivá na přesušení, od jara do léta vydatně zaléváme. Listy ocení pravidelné rosení.
Helikónii si můžeme vypěstovat ze semínek. Semínka přelijeme teplou vodou a necháme je 24 – 48 hodin nabobtnat. Celoročně je možné vysévat do kokosového humusu, substrátu pro tropické rostliny. Můžeme ho nahradit směsí perlitu nebo písku a pěstitelského substrátu. Helikónie potřebuje ke klíčení teplotu 270 – 300 C a stálou vlhkost. Semena však nesmí být v promáčené půdě. Nejlepší je pokojový skleník umístěný na světlém místě. Je třeba obrnit se trpělivostí, klíčky si dávají načas a objevují se za 1 – 6 měsíců.
V létě ji můžeme umístit ven, na slunné a chráněné místo. V době vegetace potřebuje každých 14 dní přihnojit. Někdy není úplně jednoduché přivést ji ke květu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Zdravim da se sehnat Helicolnia dekuji