cinsky oves

Čínský oves: Odolná rostlina, která přežije i nešikovné zahrádkáře

Čínský oves (Bilbergia), je velice odolná rostlina, která pochází původně z jižního Mexika. Název je pouze lidový, s Čínou ani ovsem nemá nic společného. V Mexiku roste jako plevel. U nás se pěstuje jako skleníková nebo pokojová rostlina.

Řadí se k bromeliovitým rostlinám, jako jedna z mála vyrůstá přímo z půdy, na rozdíl od většiny bromeliovitých, které rostou na jiných rostlinách. Pěstování je jednoduché a nenáročné, tedy vhodné pro ty, kteří nemají příliš času na péči a zapomínají na zálivku.

Jakou potřebuje péči?

Téměř žádnou, snese i dlouhou dobu bez zálivky, když jste mimo domov. Naopak ji neprospívá přílišné zalévání. Vodu dávejte vždy do misky, ale kontrolujte, aby v ní moc dlouho nestála. Je vytrvalá, roste i mnoho let. Umístěte ji na světlé místo, s teplotou ideálně kolem 150 C, snese i přímé světlo. V zimě by však neměla teplota klesnout pod 120C. Nezalívejte studenou vodou, ale odstátou a vlažnou. Většinou snese běžnou pokojovou teplotu. Přesazovat by se měla každoročně po odkvětu (květen, červen), květináč můžete použít stejně velký nebo o trochu větší. Je vhodné ji hnojit od jara, do podzimu 1x 14 dní.

cinsky oves 1024x683 - Čínský oves: Odolná rostlina, která přežije i nešikovné zahrádkáře

Menší, dekorativní květy se hodí i do moderního interiéru

Na Bilbergii jsou zajímavé na první pohled efektivně vybarvené listeny, které mají ještě menší dekorativní květy. Barevné květenství připomíná laty ovsa. Ve své domovině kvete po celý rok, u vás doma pokvete od září do února. Množení je velice jednoduché, a to postranními výhonky, které mají vlastní kořeny. Nové rostlinky dejte do rašelinového, dobře propustného substrátu. Přihnojujte je dvakrát za měsíc.

Když kvetení ustane, listová růžice, z níž květ roste, odumře. Předtím ale rostlina vytvoří několik nových listových růžic, z nichž se tvoří další květenství.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít