Stephanotis

Madagaskarský jasmín se za péči odmění nádhernými květy

Madagaskarský jasmín (Stephanotis floribunda) je stálezelená popínavá rostlina pocházející z Madagaskaru. Jeho vonné bílé květy slouží v jeho domovině jako oblíbená svatební výzdoba a čas od času jsou k vidění i u nás. V květinářstvích ho také můžete najít pod názvem stefanotis.

Bohužel, i když na květinářských pultech vypadá opravdu atraktivně, není to snadno pěstovatelná rostlina. I poměrně banální chyby v péči způsobují, že rostlina rychle ochoří a ztratí květy. Naučte se, jak správně pěstovat madagaskarský jasmín. Poradíme vám, jak na to, aby stále vypadal atraktivně a naplnil váš domov krásnou vůní.

Náš tip: V obchodech ho můžete najít také pod názvem věncovec květnatý.

Jak pěstovat madagaskarský jasmín

plody - Madagaskarský jasmín se za péči odmění nádhernými květy

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Tato květina má dlouhé velmi měkké výhonky, které rostou opravdu rychle. Vyžaduje proto dobrou podporu a pravidelné obtáčení nebo vyvazování. Madagaskarský jasmín má tmavě zelené, kožovité a velmi dekorativní listy a vhodná podpora dokáže s jejich dekorativními vlastnostmi zázraky. Může se pnout po té kruhové, podobně jako třeba voskovky nebo porůst dlouhý žebřík, určený původně pro břečťan. Doporučujeme alespoň její spodní části obalit rašeliníkem, přispívá to k lepšímu mikroklimatu.

Madagaskarský jasmín má rád dobře osvětlená místa, ale nebude se mu líbit přímo na slunci. Nelíbí se mu, když ho zastíní jiné pokojové rostliny. Nedostatečné osvětlení způsobí, že květina zežloutne a ztratí listy.

Teplota v místnosti by měla být po celý rok konstantní, nejlépe kolem 20 stupňů. Jen v zimě je doporučována teplota nižší, kolem 13 stupňů. Příliš vysoká teplota v zimě způsobí, že se jasmín madagaskarský vytáhne a mezery mezi listy se velmi zvětší. Příliš vysoká teplota může také zabránit žádanému sezónnímu kvetení.

Kam ho postavíte, tam ho už pro vždycky nechte

Tato květina nemá ráda otáčení a změnu místa. Snadno ztrácí poupata a zastavuje růst (mimochodem, právě proto o většinu květů po nákupu pravděpodobně přijdete). Pokud s ní už musíte hýbat, označte si, jak květináč předtím stál a veškeré práce se snažte co nejvíce urychlit.

Pro růst vyžaduje madagaskarský jasmín mírně kyselou půdu plnou humusu. Na dně květináče by měla být drenážní vrstva z kamínků nebo keramzitu. Zalévání by mělo být pravidelné, aby půda byla neustále mírně vlhká, ale ne příliš mokrá (viz již zmíněná drenáž). Během kvetení je obzvláště důležité hojné zalévání, klidně i 2-3krát týdně. Velmi dobré výsledky má pěstování v samozavlažovacím květináči.

Koncem srpna zálivku omezujeme a v zimě dodáváme květině vodu pouze jednou týdně. Voda na zalévání by měla být odvápněná, tj. převařená a odstavená. V létě rostlině prospěje i rosení, ovšem výhradně převařenou vodou pokojové teploty. V zimě rosení omezte a jsou-li listy zaprášené, jednoduše je otřete vlhkým hadříkem. Pozor – voda by se nikdy neměla dostat na květy!

A jak hnojit? Myslete na to zejména během období květu. Vybírejte kvalitní hnojiva pro kvetoucí rostliny, ovšem počítejte s dávkami dvakrát nižšími, než je uvedeno na obalu. Příliš mnoho hnojení potlačuje kvetení.

Choroby a škůdci madagaskarského jasmínu – jak jim předcházet a jak poté rostlinu regenerovat

Nesprávná kultivace a péče vystavují madagaskarský jasmín nepříjemným chorobám a útokům škůdců. Velmi často se objevuje chloróza, projevující se žloutnutím listů. Příčinou tohoto onemocnění je zalévání vodou s příliš velkým množstvím vápníku. Chcete-li rostlinu zachránit, přihnojujte ji po dobu dvou měsíců hnojivem s vyšším obsahem železa a dbejte na správnou zálivku.

Co dělat, když madagaskarský jasmín ztratí květy a listy?

Stává se, že rostlina do tohoto stavu upadne brzy po přinesení z obchodu nebo během zimního odpočinku. Ale nezoufejte. Její schopnost regenerace je velmi vysoká. Pokud budete dodržovat správné zásady péče, velmi pravděpodobně se brzy vzpamatuje a znovu obrazí.

Nejčastější chyby v péči, způsobující ztrátu květů a listů, jsou:

  • přesušení
  • přemokření
  • změna stanoviště
  • teplotní výkyvy
  • příliš málo světla

Aby se na dně květináče nehromadila voda, měla by být nádoba opatřena dobrou drenáží. Kromě toho můžete do hlíny vložit menší obrácený květináč, který pomůže rychlému odtékání vody do misky. Používáte-li samozavlažovací květináče, nalévejte vodu nejvýše do poloviny nádržky. Nezapomeňte, že madagaskarský jasmín by měl být zaléván vodou o pokojové teplotě nebo jen mírně teplejší. A to samé platí i pro každodenní rosení.

Pokud si všimnete, že listy opadávají nebo žloutnou, ujistěte se, že jste pro madagaskarský jasmín vybrali vhodné stanoviště. Rostlina se často po umístění na světlý parapet sama bez dalších zásahů regeneruje.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář