Rostlina, která je známá pro své typické aroma. Využít ji lze nejen v kuchyni, ale možná netušíte, jaké další možnosti se nabízí a s čím vším může kopr pomoci. Předností je, že lze kopr pěstovat jak na zahrádce, stejně tak v květináči.
Rostlina, která je velmi nenáročná. Záleží na vaší volbě a možnostem, zda zvolíte pěstování na zahrádce či v květináči. Využít lze nať i semena. Kopr se využívá odedávna. Již ve starověkém Egyptě byl kopr ceněnou rostlinou. Kopr potěší nejen vůní, chutí, ale také význačně prospívá našemu zdraví. Dokonce kopr můžete použít i na přípravu domácí kosmetiky.
Prospěšný účinek semínek
Zralá koprová semínka se nepoužívají jen do láku při zavařování okurek, ale jednak je můžete použít i coby zdravou ingredienci do pomazánky, zeleninového salátu, dát na chleba, ale také ze semen lze připravit čaj, který působí při poruchách s trávením. Kopr je vhodný i pro děti a těhotné či kojící ženy. Koprová semena jsou velmi zdravá, obsahují značný podíl minerálních látek. Odvar z nich efektivně posiluje nehty i vlasy. A je známo, že žvýkáním semen dochází k osvěžení dechu či je vhodnou pomocí pro zažehnání škytavky.
Vyzkoušet můžete také koprovou vodu, kdy svaříte rozmělněná semena kopru ve vodě, necháte ustát a po vychladnutí slijete. Léčivý účinek koprové vody při žaludečních problémech, při potížích s trávením, při nespavosti či při kolice.
Pestré využití kopru v kuchyni
I když nejznámější a nejvíce rozšířené je použití kopru do láku při nakládání okurek a pak použití kopru coby hlavní ingredienci při přípravě koprové omáčky, dále známá polévka tzv. kulajda. Tím však výčet zdaleka nekončí. Kopr je vhodný i při nakládání zelí či cibule, je perfektní do omáček, polévek i jako ochucovadlo k rybě. Kopr vynikne v kombinaci s kořenovou zeleninou. Výborný je kopr do dresinků a studených omáček.
Pěstování kopru
Výsev na záhon se provádí od května. Pokud zvolíte variantu pěstování v květináči, lze sázet od dubna. Nejpozději je vhodné sázet kopr v srpnu, aby byla možná sklizeň ještě před příchodem prvních ranních mrazíků.
Semena se vysévají do propustné půdy. Nevhodná je těžká a přemokřená zemina. Pokud budeme sázet venku na záhon, tak je ideální rozestup mezi řádky okolo 20 až 25 cm. Semena se vysévají na husto do řádků. Po zasetí je třeba pořádně zalít. Nejlepší je slunné místo, které je však chráněno před větrem. Slunce podpoří bujný růst a typické aroma. Již zhruba za 6 týdnů je možné sklízet nať. Sbírá se přes den po celou dobu vegetace.
Pro opětovné získání semen se suší celá květenství, která musí být zavěšená na suchém místě. Kopr lze pěstovat nejen na zahradě, balkoně či terase, ale také bez problému na okenním parapetu.
Pár zajímavostí, aneb věděli jste, že…
Konzumací kopru dochází k posílení imunity a také k ochraně buněk před volnými radikály. Kopr je vhodný na odvodnění, má močopudný účinek. A tak není divu, že také pročišťuje ledviny a močové cesty. Jedná se o léčivou rostlinu, která působí i proti těhotenským nevolnostem, rovněž i napomáhá kojícím ženám ke tvorbě mléka. Kopr se hodí i k detoxikaci těla.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz