jestrabina kvet

Jestřabina lékařská: Pro diabetiky a kojící maminky

Původně se bylina pěstovala jako pícnina pro dobytek. V lidovém léčitelství se jestřabina lékařská využívala pro zahnání moru, ke snížení horečky či na dětské choroby. Dnes se využívá jejich účinků pro kojící maminky a diabetiky.

Jestřabina lékařská (Galega officinalis) lidově také řečeno kozí routa nebo polní štědřenec, pochází z jižní a východní Evropy. Bylina dorůstá výšky 1,5 m, má vzpřímenou lodyhu, větvenou jen ve spodní části. Květy vykvétají v červenci a srpnu, květenství má tvar hroznu, barvy namodralé, běložluté nebo bílé. Po opylení se z nich stávají mnohosemenné lusky.

V přírodě jestřabinu můžeme potkat na vlhčích místech, podél řek, na vlhčích loukách a rumištích či podél cest. Pro léčebné účely se využívá nať nebo kvetoucí nadzemní část.

Účinné látkyjestrabina - Jestřabina lékařská: Pro diabetiky a kojící maminky

  • saponiny
  • třísloviny
  • hořčiny
  • flavonoidy
  • aminokyseliny
  • galegin
  • steroly
  • alkaloidy

Léčebný účinek

Mezi její hlavní činky patří podpora tvorby mléka a antidiabetický účinek. Už samotný název v sobě skrývá slovo gále – mléko a agein – hnát. Účinek na tvorbu mléka není vědecky ověřen, ale zřejmě souvisí s pozorováním chovatelů, kdy podávání jestřabiny jako pícniny, zvýšilo produkci mléka u krav.

Jejího antidiabetického účinku se využívá při diabteu II. typu, snižuje hladinu krevního cukru. Bývá součástí čajových směsí pro diabetiky.

V kosmetice se využívá drcených semen, ve formě mastí, na některé kožní problémy.

Pro zvýšení účinku se kombinuje s jinými bylinami. Ve směsi pro maminky bývá kombinována s fenyklem, koprem, anýzem, meduňkou. Skvělých výsledků dosahuje i v kombinaci s Benediktem lékařským.

Její semena se dají sehnat v dobře zásobeném zahradnictví.

Sběr jestřabiny

Nať se sbírá na počátku kvetení, odřezává se asi 20 cm. Suší se v tenké vrstvě, ve stínu. Při umělém sušení do teploty 500 C.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář