Původně se bylina pěstovala jako pícnina pro dobytek. V lidovém léčitelství se jestřabina lékařská využívala pro zahnání moru, ke snížení horečky či na dětské choroby. Dnes se využívá jejich účinků pro kojící maminky a diabetiky.
Jestřabina lékařská (Galega officinalis) lidově také řečeno kozí routa nebo polní štědřenec, pochází z jižní a východní Evropy. Bylina dorůstá výšky 1,5 m, má vzpřímenou lodyhu, větvenou jen ve spodní části. Květy vykvétají v červenci a srpnu, květenství má tvar hroznu, barvy namodralé, běložluté nebo bílé. Po opylení se z nich stávají mnohosemenné lusky.
V přírodě jestřabinu můžeme potkat na vlhčích místech, podél řek, na vlhčích loukách a rumištích či podél cest. Pro léčebné účely se využívá nať nebo kvetoucí nadzemní část.
Mezi její hlavní činky patří podpora tvorby mléka a antidiabetický účinek. Už samotný název v sobě skrývá slovo gále – mléko a agein – hnát. Účinek na tvorbu mléka není vědecky ověřen, ale zřejmě souvisí s pozorováním chovatelů, kdy podávání jestřabiny jako pícniny, zvýšilo produkci mléka u krav.
Jejího antidiabetického účinku se využívá při diabteu II. typu, snižuje hladinu krevního cukru. Bývá součástí čajových směsí pro diabetiky.
V kosmetice se využívá drcených semen, ve formě mastí, na některé kožní problémy.
Pro zvýšení účinku se kombinuje s jinými bylinami. Ve směsi pro maminky bývá kombinována s fenyklem, koprem, anýzem, meduňkou. Skvělých výsledků dosahuje i v kombinaci s Benediktem lékařským.
Její semena se dají sehnat v dobře zásobeném zahradnictví.
Sběr jestřabiny
Nať se sbírá na počátku kvetení, odřezává se asi 20 cm. Suší se v tenké vrstvě, ve stínu. Při umělém sušení do teploty 500 C.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz