Kdo si pamatuje tuto bylinu? Mařinka vonná je takřka zapomenutou rostlinou, což je škoda, neboť se jedná o rostlinu, kterou lze pro její příznivé účinky využít jako bylinu i coby koření při vaření. Mařinku můžete sbírat i pěstovat na zahradě či v květináči.
Rostlina, která byla v minulosti velmi oblíbenou a obdržela hned několik různých názvů kdysi, neboť se jí říkalo marulka, májovka, asparulka, mařenka, božec, master of the wood, wild baby’s breath. Cizojazyčné názvy jsou důkazem, že se jedná o rostlinu známou jak v Evropě, tak i v Asii a Americe, kam se právě z Evropy rozšířila.
Kde hledat tuto rostlinu pro sběr?
Tato vytrvalá rostlina tvoří podrost ve stinných bukových hájích a kvete na jaře, tj. od dubna do června, závisí na nadmořské výšce a také na tom, dokdy jsou stromy bez listů a k zemi tak dosáhne dostatek slunečních paprsků. Mařinka je poléhavou rostlinou, která má krásné drobné kvítky bílé barvy, které se tvoří na koncích výhonků.
Pěstování na zahradě, terase či balkoně
V přírodě se tato rostlina vysévá sama. Možné je však pěstování na vlastní zahradě či v květináči. Dnes se dají zakoupit semena ve specializovaných obchodech zaměřených na sortiment semen a osiv, rovněž lze pořídit na internetu. Mařinka vonná dorůstá maximálně do výšky 30 cm. Kvete od dubna do června. Má kopinaté listy a je obsypána drobnými kvítky, které i krásně voní. Sbírá se kvetoucí nať koncem jara, zpravidla na přelomu května a června.
Pokud se rozhodnete pro pěstování této blahodárně působící krásky, tak je třeba vytvořit podmínky obdobné přirozenému výskytu, tj. lehký polostín s humózní půdou. Pokud vysadíte mařinku do nádoby, je třeba postavit buď pod vyšší keř či umístit do polostínu, který rostlině nejvíce vyhovuje. Pokud by rostlina byla v teple a na suchém místě, může osychat a její listy začnou žloutnout. V tomto případě stačí rostlinu sestřihnout a ona opět rychle obrazí.
Sběr mařinky vonné
Sbírá se pouze kvetoucí nať a to nejlépe kolem poledne. Tu je vhodné pak sušit co nejrychleji, ale maximálně při teplotě 35 °C. Nejlepší je rozložení na síta. Správně usušená mařinka má stejnou barvu i lesk jak čerstvá rostlina. Charakteristická je její nahořklá chuť a kumarinová vůně. Skladujte usušenou bylinu v nádobách z tmavého skla, kam nemůže proniknout příliš světla.
Mařinka coby bylina i koření
Rostlina, která je známá pro své sedativní a protizánětlivé účinky. Výborné jsou čaje z usušených natích, které mají pozitivní vliv na nervovou soustavu, ale také působí proti křečím, stresu i nespavosti. Bylina napomáhá při trávicích potížích a ledvinových kamenech. Mařinka obsahuje kumarin, jenž ovlivňuje srážlivost krve, z tohoto důvodu se bylina používá při léčbě žilních onemocnění, křečových žil, trombóze či při problémech s hemeroidy.
Je možné však užívat krátkodobě, tj. tři až čtyři týdny. Při delším užívání hrozí negativní symptomy, jako je zvracení, závratě, bolest hlavy apod.
V případě využití kuchyni je vhodnou osvěžující ingrediencí do ovocných salátů a sladkých pokrmů. I zde však platí, že méně je více a rozhodně se vyvarovat konzumace většího množství.
Kde však není limitováno množství, tak to je využití této rostliny coby účinného odpuzovače hmyzu. Stačí usušené listy dát mezi prádlo či kdekoli v prostoru, neboť odpuzuje moly i jiný obtížný hmyz. Ideální je samozřejmě nasypání sušené rostliny do sáčku z jemné tkaniny.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz