bez

Hnojivo z černého bezu účinně likviduje škůdce

Nedávno jsme vám přinesli článek o využití kopřivy v zahradničení. Tentokrát se zaměříme na další úctyhodnou bylinku, a tou je bez černý. A věřte, že jej nevyužijete jen v kuchyni a v léčitelství.

Bez černý

Bez černý (Sambucus nigra) je keř nebo strom, který roste volně v přírodě, ale je možné jej pěstovat i na zahradě. Sbírají se květy, listy a plody. Na postřiky a hnojivo můžete využít květy, listy i výhonky.

Odvar z černého bezu

Odvar z černého bezu připravíte jednoduše tak, že 100 g listů, kůry nebo výhonků povaříte asi 20 minut v 1 litru vody. Takto se z rostliny uvolní látka tanin, která odpuzuje zejména mšice a třásněnky. Odvar přeceďte, nechte vychladnout a dejte do nádobky s rozprašovačem. Postižené rostliny můžete postřikovat dvakrát denně, dokud se obtížného hmyzu nezbavíte.

myš - Hnojivo z černého bezu účinně likviduje škůdce

Tekuté hnojivo

Tekuté hnojivo nemusíte jen kupovat, ale z bezu černého si připravíte své vlastní. Asi 100 g listů, popř. i výhonků bezu zalijte 1 litrem vody a louhujte po dobu jednoho týdne v uzavřené nádobě na slunci. Slijte a zřeďte asi 1:4 vodou. Postřikujte rostliny proti padlí, mšicím, třásněnkám a bělásku zelnému, zároveň aplikujte do půdy jako tekuté hnojivo.

Čerstvé listy bezu

Čerstvé listy bezu mají specifický zápach, který odpuzuje mnoho škůdců. Vyzkoušejte si například potřít bezovým listem ruce, a uvidíte, že vás přestanou obtěžovat mouchy a komáři. Také můžete vyzkoušet umístit čerstvé listy bezu tam, kde se vám shromažďují myši a další hlodavci. Po určitém čase jim zápach začne vadit a odstěhují se z vaší zahrady.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

3 Komentářů

Zanechte komentář