jetel

Biodynamické zahradničení není žádná esoterika

Slyšeli jste již někdy termín biodynamické zahradničení? Zaslechli jste, že se jedná o zahradničení podle cyklu Slunce, Měsíce a dalších planet? A to celé se vám zdá poněkud přitažené za vlasy? Avšak biodynamické zahradničení je celý komplexní systém přístupu k přírodě, a tedy i k zahradě, který můžete využít i v případě, že na žádné esoterické vědy nevěříte.

Definice biodynamického zahradničení

Biodynamické zahradničení neboli biodynamika je takový způsob zahradničení a péče o půdu, který využívá přirozený rytmus přírody. Základními prvky tohoto přístupu je soběstačnost, spolupráce s přírodou (nikoliv boj proti ní) a zdravá půda (což mimo jiné znamená, že půdě dáme více, než si z ní vezmeme).

Rozumět své zahradě

Abyste mohli provozovat biodynamické zahradničení, musíte nejprve rozumět své zahradě. To znamená nejen stanovit si, co chcete na zahradě pěstovat, ale také zjistit, co je na vaší zahradě možné pěstovat s minimem nákladů a zásahů vzhledem ke druhu půdy, zeměpisné šířce, podnebí, převládajícímu počasí atd. Některé věci samozřejmě můžete ovlivnit, aniž byste narušili přirozený biorytmus: Máte-li na zahradě příliš jílovitou půdu, pak ji stačí smíchat s kompostem, popř. přidat písek, a vznikne vám půda blízká přirozené hlinité půdě. Avšak mnoho věcí neovlivníte (zeměpisnou šířku, podnebí, počasí).

Plánujte

Než se pustíte do zahradničení, pečlivě si vše naplánujte. Zvažte, které rostliny bude lepší pěstovat na jižním svahu a které naopak na severní straně. Rozkreslete si pěšinky tak, abyste se ke všem záhonům bez problémů dostali. Některé záhony na zeleninu vytvořte jako vyvýšené – usnadní vám práci. Instalujte si na zahradu osvětlení, třeba i jen solární, které vám usnadní práci večer a zpříjemní večerní odpočinek.

slunéčko - Biodynamické zahradničení není žádná esoterika

Vpusťte na zahradu živočichy

Abyste se vyhnuli chemickým postřikům, mějte zahradu otevřenou pro živočichy. Mnoho škodlivého hmyzu stačí zlikvidovat slunéčko sedmitečné, zlatoočky, ježci a ptáci. Nechte zahradu rozkvést a přilákejte včely. Udržujte pítko a krmítko pro ptáky v čistotě.

Vyrábějte si vlastní kompost

Ze všech odpadů ze zahrady i z kuchyně si systematicky vytvářejte kompost. Nezapomeňte, že kompost se musí skládat z měkkých (zelených) a tvrdých (dřevěných, hnědých) částí. Tyto vrstvy je dobré střídat – posekaná tráva x nastřihané větvičky… Aby se kompost tvořil tak, jak má, potřebuje být neustále vlhký (ale ne přemokřený) a na teplém místě (ale ne na slunci).

Nezapomeňte na zelené hnojivo

Abyste se půdě na zahradě odměnili za to, že vám dala úrodu, je potřeba občas na záhonech vypěstovat zelené hnojivo, které je zaryje do půdy a vrátí jí živiny, které jsou potřeba na další životní cyklus rostlin. Zelené hnojivo dodává půdě především dusík. Takovým zeleným hnojivem je jetel, vikev, vlčí bob nebo vojtěška, dále také luštěniny.

rajčata - Biodynamické zahradničení není žádná esoterika

Pěstujte si vlastní semínka

Semínka z vlastní zahrady budou mít oproti těm koupeným jednu zásadní výhodu – nebudou zatížená žádnými chemikáliemi. Semínka sbírejte z vlastních plodů (rajčata, papriky, okurky, melouny) a u zeleniny, která se nesklízí pro plody, si nechte pár rostlin vykvést (mrkev, cibule). Semena musí být zcela zralá, přebereme je a uchováváme jen zdravé osivo. Necháme uschnout a skladujeme v plátěných nebo papírových sáčcích.

Vyrábějte si vlastní rostlinné nálevy

Abyste omezili nebo zcela vymýtili používání chemických přípravků, využijte opět přírodu a připravujte si vlastní nálevy z rostlin, které jsou běžně dostupné. Hnojivo či odvar si můžete připravit z kopřivy, pampelišky, bezu černého, pelyňku, pažitky i např. řebříčku. Použití se liší rostlinu od rostliny a my vám jednotlivé recepty a použití budeme pravidelně přinášet.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít