Oranžová mrkev je tradičním standardem, ale můžete vyzkoušet i bílé, žluté, karmínové nebo dokonce fialové mrkve. Důležitější než barva je ale volba správné velikosti kořenů a jejich tvar, které budou vyhovovat vaší půdě.
Druhy mrkví
Různé druhy karotky se liší podle typu a existuje několik hlavních kategorií.
Podle tvaru a velikostí můžeme mrkve rozdělit na:
- Berlikum – je to takový klasický typ mrkve, válcovitého tvaru s tupým koncem. Tato mrkev má všestranné použití – od přímé konzumace, přes vaření až po sušení. Je také vhodná pro dlouhodobé skladování.
- Flakee – mrkev má kónický tvar (válcovitý, na jedné straně zúžený) a široký konec. Také tuto mrkev můžete využít pro různé způsoby zpracování – zavařování, sušení, přímá konzumace, vaření, dlouhodobé skladování…
- Chantenay – mají také kónický tvar, jsou ale o něco kratší. Zvládne i těžkou půdu a je vhodná pro různé způsoby zpracování.
- Nantes – tato mrkev je klasická karotka, která je štíhlá, proto potřebuje hlubokou, volnou půdu. Ze všech druhů je tato mrkev asi nejoblíbenější pro pěstování. Také tato mrkev je vhodná pro různé způsoby zpracování.
- Parisian – jsou kulaté mrkve (svým vzhledem připomínají oranžovou ředkvičku). Je vhodná pro různé způsoby zpracování.
Podle barvy můžeme mrkve rozdělit na:
- Oranžové zbarvení – známe všichni, je způsobené karotenoidy.
- Bílé zbarvení – je výsledkem šlechtitelské práce. Bílou barvu měla původně planá mrkev.
- Červené zbarvení – za červenou barvu u mrkví může látka zvaná lykopen, kterou můžeme najít v jiné oblíbené zelenině, v rajčatech.
- Fialové zbarvení – za tuto barvu mohou látky zvané antokyany.
- Žluté zbarvení – mrkev obsahuje barvivo podobné karotenoidům, říká se mu xantofyl.
Všechny druhy jsou k dispozici v časných a pozdních kultivarech; mnohé jsou odolné vůči chorobám a prasklinám.
Jak pěstovat?
Chcete-li dosáhnout nejlepšího možného výnosu, důležitá je volná půda bez hornin. Pokud máte těžkou, hutnou půdu, přidejte spoustu zralého kompostu. Většině druhů trvá 70 až 80 dní, než dozraje. Pěstujte půdu bez hrud a kamenů. Pěstujte rostliny v řadách pro snadnější plení.
Sklízení mrkve
Jakmile je mrkev dostatečně velká na to, abyste ji mohli jíst, je čas sklízet. Malou lopatičkou uvolněte půdu v okolí mrkve, ale tak, abyste mrkev nepoškodili. Poté ručně mrkev vytáhněte ze země. Opět – pokud jste měli měkkou půdu, půjde vám i sklízení lépe. Mrkev můžete uchovat v hromádce půdy na tmavém místě, kde není vlhkost. Můžete mrkev uložit do slámy a přikrýt ji trochou půdy a postupně odebírat. Nikdy neuskladňujte poškozenou mrkev – plíseň z jedné mrkve se rychle šíří na ostatní.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz